2024. november 5. | kedd | Imre nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
 
Kapcsolódó cikkek
Érdemes megfontolni - a nap gondolata Bartók Bélától
A világ legismertebb magyar zeneszerzője ezen a napon született - Kodály Zoltánra emlékezünk
Bravó! Helsinkiben is sikeres volt a magyar hegedűművész
95 éves lenne, akinek Bartók is teljesítette a kívánságát
Hoppá! A Nemzeti Filharmonikusokat nem érinti a válság
Ünnepel az Operaház, pazar lesz az új évad is
A múlt héten adták át a Bartók-Pásztory díjakat
Közel ezer kórustag a debreceni Bartók Béla Nemzetközi Kórusversenyen
Kapcsolatok
Bartók Béla
Komolyzene

Debreceni sikerek a nemzetközi kórusversenyen

A világ tizennégy országból - többek között Kínából, Litvániából, Ukrajnából, Olaszországból, Venezuelából – 20 kórus érkezett a július 29. –augusztus 1. között zajló Bartók Béla XXIV. Nemzetközi Kórusversenyre Debrecenbe.

A kortárs kórusművészet képviselői számára kétévente teremt megnyilatkozási és találkozási lehetőséget az idén 24. alkalommal megrendezett Bartók Béla Nemzetközi Kórusverseny. Gulyás György karnagy, főiskolai tanár alapította ezt a koncepciójában és színvonalában páratlan rendezvényt. Szerte a világban úgy tartják, hogy a debreceni a világ tíz legjobb kórusversenyének egyike.

Az amatőr és hivatásos énekkarok - gyermek-, ifjúsági-, egyneműkarok, kamarakórusok és vegyeskarok - részvételével zajló, elődöntőből és döntőből álló kórusverseny kötelező és szabadon választott művekből összeállított műsorokból állt. A zsűri értékelte a versenyzők előadásmódját és műsorválasztását, s megállapította az egyes kategóriák helyezettjeinek sorrendjét.

Az elismert külföldi és magyar művészekből álló tíztagú zsűriben a magyar zenei élet képviselői közül Csíky Boldizsár, Gupcsó Gyöngyvér, Heltay László és Lakner Tamás foglalt helyet. A szakmai zsűri külföldi tagjai Anders Eby (Svédország), Blanka Juhaňáková (Szlovákia) a zsűri elnökei, valamint a zsűri további tagjai Georg Grün (Németország), Vytautas Miskinis (Litvánia), Josep Prats (Spanyolország) és Silvana Vallesi (Argentina) voltak.

A rendezvényt igényes, a szélesebb közönség számára is vonzó zenei programok kísérték. Július 29-én az énekkarok látványos felvonulásával és nyitóhangversennyel kezdődött el a kórusverseny. Örvendetes, hogy az idén négy magyar kórusért is szoríthatott a közönség, s ebből kettő debreceni együttes.

Számos magyar és külföldi komponista alkotásai indultak világhódító útjukra a cívisvárosból. Idén sem maradtak el az újonnan, Debrecen város felkérésére komponált kórusművek ősbemutatói, ezúttal három fiatal magyar zeneszerzőtől.

A nyitó díszhangversenyen Megyeri Krisztina, Kákonyi Árpád, Gárdonyi Zoltán a cappella művei, valamint Gyöngyösi Levente: Missa Vanitas Vanitatum című művének ősbemutatója csendült fel. A művet óriási tapsviharral fogadta a közönség.

A küzdelem nagyon szoros volt, a résztvevő kórusok valamennyien jól felkészültek, kiváló tudást és színvonalat képviseltek. Július 30-án az elődöntők tartották izgalomban a résztvevőket és a közönséget egyaránt. Július 31-én már a döntőbe jutott kórusokért izgulhatott a népes és lelkes közönség. A zsűri öt kategóriában pontozta a kórusokat. Az egyes együttesek szakmai felkészüléséhez és tudásához nem férhető kétség, hiszen a zsűri által adott pontok is igen magasak voltak, valamint az egyes pontok között komoly eltérés nem volt, amely szintén azt jelenti, hogy a kórusok komolyan vették a versenyt és szakmai tudásuk legjavát nyújtották. A gyerekkarok kategóriában a kínai Pekingi Filharmónia Kórusa bizonyult a legjobbnak, második helyen pedig a debreceni Lautitia Gyermekkar végzett. Az ifjúsági kórusok kategóriában a debreceni kórus győzelmét kitörő lelkesedés fogadta.

Az Ady Endre Gimnázium Leánykara kiváló teljesítményt nyújtott a versenyen. Az egynemű karok kategóriában a svéd Svanholm Singers került a dobogó első fokára, a kamarakórusok kategóriában a zsűri mindössze két harmadik helyet osztott ki, melyet a venezuelai Coral Antiphona és az ukrán Topilche Kamarakórus kapott. A vegyeskarok kategóriában a német Consono Kamarakórus bizonyult a legjobbnak. Augusztus 1-jén a Nagydíjért folyt a küzdelem. Négy kórus indult a versenyen: a Pekingi Filharmónia Kórusa Kínából, a debreceni Ady Endre Gimnázium Leánykara, a svéd Svanholm Singers, valamint a német Consono Kamarakórus.

A zsűri rövid szavazás után a Németországból érkező Consono Kamarakórusnak ítélte a Bartók Béla XXIV. Nemzetközi Kórusverseny Nagydíját.

A nagydíjas kórus meghívást kap a spanyolországi Tolosa-ba a 2011. évi "Kórusmuzsika Európa Nagydíja" (European Grand Prix for Choral Singing) versenyre.

A versenyt megható pillanatok, lelkes és várakozás teli izgalmak, valamint könnyedebb hangvételű folklórbemutatók kísérték. Voltak kórusok, akik csalódtak, voltak akik azért sírtak mert az egyébként nagyon jó eredménynél is jobbat vártak, akadt olyan kórus, akik nem hittek a saját fülüknek és voltak olyanok is, akik meghatódottságukban pityeregtek. Az esti díjkiosztó ünnepséget egy fergeteges party zárta.

2011-ben fennállásának ötvenedik évfordulóját ünnepli a kórusverseny, így újabb izgalmas és a kórusmuzsika történetében páratlan események várhatók Debrecenben.

- fonixinfo -

[2010.08.02.]

Megosztom:

Szólj hozzá! (Ehhez be kell lépned)
lap teteje
 
EXPRESS HITEL ÁTUTALÁSA 30 PERC ALATT szolgáltatás [2024.11.04.]
SÜRGŐS HITELEK szolgáltatás [2024.11.04.]
apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

Izgalmas pszichológiai thrillert mutattak be a Játékszínben
Duncan Abel és Rachel Wagstaff: A...

Ilyen volt az Ivan & The Parazol lemezbemutató koncertje - képriport
Az Ivan & The Parazol...

Megnéztük - Opera metal a Barba Negraban 
A kevesebb néha több - Bryan Adams koncerten jártunk
Tűz és Jég - Sonata Arctica / Firewind koncert a Barba Negraban
Stadion rock miniben a Barba Negra-ban
Megnéztük a Zanzibar 25 koncertet az Akváriumban - képekkel
beszámolók még