A versek mindenkihez szólnak, megzenésítve még izgalmasabb
Egy-egy verset többféle szempont alapján lehet vizsgálni, amikor megzenésítik a Kávészünet tagjai. Lehet szó lírai vagy epikus műről, kortárs vagy nem kortárs költő alkotásáról, kötelező vagy nem kötelező műről, ismertebb vagy kevésbé ismert szerzeményről, kisebb vagy nagyobb terjedelmű versről, vagy éppen különböző korosztályoknak szóló versekről.
A gyermekversek, amelyeket megzenésítettünk, azzal együtt, hogy a kisgyerekek érdeklődését is felkeltik az irodalom iránt, mögöttes tartalommal is bírnak, ami az érettebb, felnőtt embereket is megérinti, így ezek a művek valójában mindenkihez szólnak - mondja Popovics György a Kávészünet tagja.
Hiszünk abban, hogy az életben szerzett tapasztalatok mellett az irodalmi művekből merített ismeretek is hozzásegítenek minket a megfelelő értékrend kialakításához, amit nem lehet elég korán elkezdeni. Nem is beszélve arról, hogy a gazdag szókincs birtokában lévő emberek jól tudnak kommunikálni, ezáltal az élet legkülönbözőbb területein komoly sikereket tudnak elérni.
Ezért azonkívül, hogy általános-, közép- és főiskolákra, illetve egyetemekre járunk koncertezni, jártunk már óvodában is. Ez nem kis izgalommal járt, mivel tartottunk tőle, hogy a kisgyerekeket kevésbé érdekli, amit csinálunk, de nagy meglepetésünkre figyelemmel hallgatták, ahogy zenéltünk nekik. Vittünk kis ütőshangszereket is, amelyeket az ő kezükbe adtunk, így együtt ütötték ők is velünk a ritmust.
A zene már ebben a korban is nagyon megfogja a gyerekeket, így nagyon örültünk, hogy a megzenésített versek rájuk is hatással vannak. Azóta találkoztunk már máshol is ezzel a korosztállyal, mint közönség, amikor segélykoncertet adtunk az árvízkárosult gyerekeknek. Amellett, hogy sikerült nekik pénzt gyűjtenünk, nagyon élvezték a nagyzenekaros koncertet, jó volt látni az örömöt az arcukon.
A sok pozitív élmény hatására biztosak vagyunk benne, hogy a kisgyerekek szeretik a megzenésített verseket, így az irodalommal is könnyebben meg tudnak majd barátkozni az iskolában.
Megzenésített gyermekverseink közül kiemelnénk: Móra Ferenctől A cinege cipője című költeményét – mivel ez egyben kötelező vers is; s tapasztalataink szerint a megzenésítésünk által még szívesebben, és eredményesebben tanulják meg a gyerekek.
Meg kell továbbá említenünk “nagymamánk” Juhász Magda tollából, Az öntelt oroszlánt; ami a kicsik nagy kedvence. Továbbá Kányádi Sándor Békabúcsúztatóját, amelynek igazán különleges hangulata van.
Céljaink között szerepel egy, a kötelező verseket felölelő 12 évfolyamot lefedő (elsőtől az érettségiig) 12 vers megzenésítése – és kiadása; ugyanakkor a gyermekversek továbbra is figyelmünk homlokterében helyezkednek el…