Szomorú hír, de szívünkben tovább él: Ma lenne 77 éves Luciano Pavarotti
Zenerégész rovatunkban leporoljuk a múlt emlékeit és felidézzük, mi is történt a zene világában. Ma Luciano Pavarotti ünnepelte volna 77. születésnapját, csak sajnos az élet másként döntött…
A kiválóság 1935. október 12-én született Modenában egy pék egyetlen fiaként. A zene történetében egyetlen operaénekes sem ért el hasonló népszerűségi és ismertségi szintet, mint a világszerte ünnepelt tenor, Luciano Pavarotti. Erős, zengő és azonnal felismerhető hangja olyan magasságokba emelte, mely csak a popsztároknak és a hollywoodi ikonoknak jut osztályrészül.
Pályafutása alatt 48 lemeze jelent meg, 44 évet töltött színpadon. Külön érdeme, hogy teljes mértékben átalakította az emberek nézetét az opera műfajáról. 4 gyermeket nevelt fel, modenai otthonában boldogan élt második feleségével és a 2 éves kis Alice-szel.
Kitűnő futballtudásának és a helyi csapat népszerűségének köszönhetően már egészen fiatalon ismert volt a városban. Édesapja amatőr tenorként énekelt a modenai kórusban, így a kis Luciano első fellépése az apjával közös duett volt. Amikor egy nemzetközi versenyen első díjat nyertek a kórussal, a fiú sorsa megpecsételődött.
A siker megérkezett
Egyre több lehetősége adódott, hogy hangját és tudását fejlessze, míg végül 1961-ben a Bohémélet Rodolfójaként mutatkozott be. Hangjának és szenvedélyes előadásmódjának híre futótűzként terjedt, melynek köszönhetően Olaszországon kívül Amszterdamban, Bécsben, Zürichben és Londonban is színpadra léphetett, 1965-ben pedig az amerikai közönség is megismerhette a nevét.
Ezután sorra játszotta a műfaj kiemelkedő szerepeit a legnagyobb operaházakban. Kirobbanó sikerében megkérdőjelezhetetlen tehetsége mellett elbűvölő személyisége és nyíltszívűsége is közrejátszott. A legenda azonban csak 1972 februárjában kelt életre. Történt ugyanis, hogy a New York-i Metropolitan Operaházban egy áriában a legkisebb erőlködés nélkül énekelt ki 9 magas C-t.
A közönség állva ünnepelte és tizenhétszer tapsolta vissza. A média hamar ráragasztotta a Magas C Királya elnevezést, Pavarotti pedig a maga szerény és mosolygós módján próbált minden felkérésnek eleget tenni. Boldog volt, hogy olyan emberekkel is megszerettette az opera műfaját, akik előtte soha sem érdeklődtek iránta.
Amikor 1977-ben elindították a Közvetítések a Metropolitanból című televíziós szériát, egy pillanatig sem volt kérdéses, hogy ki legyen az első művek főszereplője, hiszen ő volt az egyetlen, aki képes volt az operarajongókon kívül több millió embert a képernyők elé ültetni. Ez a fantasztikus szeretet adta az ötletet, hogy kilépjen az operaszínpadok világából, és stadionokban, óriási szabadtéri rendezvényeken is megcsillogtassa tudását.
Feltett szándéka volt, hogy a legszebb áriákból és a legnépszerűbb dalokból összeállított műsorával azokat is elkápráztassa, akik nem járnak operaházakba. A kilencvenes évekre már túl volt egy 150 ezres Hyde Park-i, egy 500 ezres Central Park-i és egy 300 ezres nézőszámot produkáló párizsi koncerten is.
Az 1990-es római futball-világbajnokság döntője előtt több millió tévénéző volt tanúja a 3 Tenor (Luciano Pavarotti, Jose Carreras és Placido Domingo) közel tíz évig tartó sikertörténete kezdetének.
Luciano Pavarotti 1982-ben elindított egy nemzetközi énekversenyt, amely fiatal énekesek tanítását, bemutatkozási lehetőségét hívatott segíteni.
1994-ben kezdte meg működését a Pavarotti és Barátai elnevezésű jótékonysági alapítvány, hogy a koncertekből és a lemezeladásokból származó bevétellel hátrányos helyzetű gyermekeket támogasson. 10 év alatt dollármilliókat juttatott el a rászorulóknak a boszniai és iraki árváktól kezdve egészen az angolai iskolaépítési programig.
Az utolsó koncert emléke
Luciano Pavarotti 2005. október 12-én töltötte be 70. életévét, december 5-én Hong Kongban lépett utoljára közönség elé. A menedzsere 2006 nyarán közölte, hogy Pavarottin műtétet kell végrehajtani, s ebből az okból kifolyólag minden további fellépés elmarad, természetesen a Bubapestre tervezett koncert is. Ekkor már szinte az egész világ aggódott a három tenor egyikéért.
Az énekes egy két héten át tartó kivizsgáláson és kezelésen esett át, ahonnan augusztus 25-én tért haza. Már korábban ebben a kórházban végeztek el rajta hasnyálmirigyrák műtétet. A 71 éves világsztár betegségének diagnosztizálása és kezelése óta, azaz több, mint egy élve nem jelent meg a nyilvános előtt.
2007. szeptember 6-án hajnalban, 71 éves korában szervezete feladta a betegség elleni küzdelmet és örökre elnémult csodálatos hangja.