P.Mobilosok VII. Nemzetközi Találkozója - a Csitári hegyeken is túl
Amikor 2010-ben összehozta az első ilyen random ősMobilos találkozót Schuster Lóránt a zenekar, és megboldogult Szálkai Elemér béközép rajongó a közönség részéről azon a bizonyos „emmarózai” telken néhány kiválasztottnak, nem akadt olyan bukméker, aki komolyabb odds-ot mert volna tenni arra, hogy nemzetközi folytatása lesz a dolognak.
Ekkor még nem volt Rockmúzeuma se hazánknak, de még a visegrádi négyeknek sem a Kárpát-medencén innen, a Csitári hegyeken is túl. Ehhez kapcsolódik a másik szál, időközben a „Főnök” buldog természetének jóvoltából, mily véletlen, Katona László szintén mobilos felvidéki otthonában, Nyitragerencséren, ötödik éve helyet kapott egy sajátos rock kiállítás a Gesarol / P.Mobil zenekar félévszázados történetén keresztül, ha már itthon lenyúlták az erre kapott Uniós pénzeket nagyjaink a meg sem született miskolcinál.
Ez, akárhogy nézzük, bizony Rockmúzeum, egy kis hídfőállás a felvidéki magyarságnak, mert az eltelt emberöltő alatt az örökmozgók bandája történelmet írt hazánkban! A magyarországi könnyűzenére a külföldi meghatározó együtteseken túl a P.Mobil fekete báránykái (és azok vadhajtásai) gyakorolták az egyik legnagyobb hatást. Ezt vitatni lehet, de elvitatni nem érdemes. Maga az első összejövetel anno olyannyira jól sikerült, hogy szép lassan az ultráknak köszönhetően híre is ment a legendás hangulatnak! Így évente szervezetten, immáron hagyományszerűen összejön több rock fanatista, akár külföldről is, akik szívügyüknek tekintik a minőségi élő zenét, és mernek egyre nagyobbakat álmodni. Az idei két napos találkozóra anno domini 2016 - hetedik alkalommal került sor július 23-24-én Szlovákiában, az Alsóbodok / Nyitragerencsér vonalon a Rockmúzeum ötödik jubileumi évében, ami Nemzetközivé lett a helyszín miatt is, köszönhetően a Trianoni Szerződésnek…
A buszos B közép különítmény az Üllői úti Fradi pálya mellől startolt a reggeli órákban Őz Áginak köszönhetően. Egyénileg ugyanennyien jönnek, mert a létszám korlátozott. Én tavaly részben az voltam, mármint korlátozott, így most elhatároztam a nyári melegre való tekintettel, és a múlt évi hibáimból okulva, óvatosabban élek odafele a vendégszeretet nyújtotta lehetőségekkel pálinka fronton. Ne kelljen már szégyenszemre rögtön a helyszínen vizet innom, hogy híguljon a vérem! Felszálláskor jól ismert arcokba botlok, és nem lepődök meg. Csak egy valaki nem jön többé: V.G. A zenekarnak kialakult egy erős törzsközönsége, akik majd mindenhol ott vannak. Terjesztik a hírt és a rock zenét, mint régen a katonák a spanyolnáthát, eljárnak együtt koncertekre, fotóznak, segítenek, gyomlálják a technót...
Lóránt ezért is abszolút partner találkozóügyileg, mert a P.Mobil igyekszik meghálálni a rajongóktól kapott szeretetet, ami segít életben tartani ezt a műfajt. Első úti célunk a felvidéki Alsóbodokon tartandó XIV. Generációk Találkozása Kulturális Fesztivál, ahol az örökmozgók csapata lesz az est fénypontja. Ha ezt Erdős elvtárs megélhette volna! Mondjuk, addig számos programba ütközünk, útközben mindjárt egy meglepetésbe: a Komárom megyei Monostori Erődben kapunk egy tárlatvezetést.
Némi csúszással érkezünk a helyszínre, ahol gyors „szilárd”input a gyomorba a buszos párlatok után, majd Fradi öregfiúk – Alsóbodok meccs 10-1 vagy több… A végéről lemaradtam, mert közben Purple-lel beáll a Mobil, inkább azt nézem. Hatkor a helyi erőkkel együtt megnéznénk egy legendás „cipészt”is, aki a kaptafánál maradt a kezdetektől. De félre a tréfát, Schuster Lóránt Kaptafa című önéletrajzi könyvét dedikálná és mesélne róla, ha maradt volna az egri buli után. Ott ugyanis kifosztották, elfogyott az úti készlet! Így elmarad. Ezután fellépnek a felvidéki együttesek és egy személyes kedvenc, Makuék hazai, kisvárdai csapata, a Radar! Sallangmentes klasszikus mötált kapunk a bő tíz éves zenekartól. Abszolút saját számok, gitárszóló, színpadi geg, jópofa szövegek. Profán leszek: Kurvára bírom őket! „Megcsillan a fény egy pohár falán! Ki itt van hol lesz holnapután?”
A hangulat már kellően fűtött a párlatoktól is, mire a P.Mobil a húrok, bőrök közé csap a Miskolc és Rocktóberrel. Pár keresetlen szó Lóránttól, igen, élünk még, de egyszer csak „Rettenetes sötét, sötét van”! Szétszaladtak, na nem a népek, hanem az amperok! Kiment a betáp. Hiába, a Marshalloknak és Hammondnak van igénye! Ahogy nekünk is, azért vagyunk itt. Oldottak meg ettől nehezebb helyzetet is zenészeink. Pár perc után „megyünk tovább” a rendes kerékvágásba. Természetesen nem maradhat ki a Kodály itt gyűjtötte, Mobil feldolgozta népdal: A Csitári hegyek alatt opus. Zúg a Volga helyett Alsóbodok! A Csitári bércek szomszédságában több száz torok énekel. Jól nyomjuk, jól nyomod Papa… Bencsik Samunak is egy dal, közben Danonunk felkészül a bőgő rángatással és farkas helyett varjút kiált. Summa summárum, két óra tömény tökös, remek hangulatú élőzenét kapunk Farkasok völgyével, Bélással, Kopaszkutyával, Örökmozgóval, Oh Carol - Utolsó cigaretta egyveleggel majd bőven éjfél után acapella befogjuk a pofánkat tekintettel a környékre. Ennek a bandának a koncertjei megfiatalítják a lelket, az ős-beatkorszakot idézik fel a mai felgyorsult, virtuális világban. „Minden tegnap volt, minden megtörtént” A koncerttel és az „after partyval” szó szerint átcsúszunk holnapra.
Napkelte előtt mindenki nyugovóra tér, de hajnalban páran visszaadják azt, amit az anyatermészettől túlzottan elvettek blues formájában gyümölcsből és komlóból. „Söröcske, borocska, Baracska” ugye. A csapatépítő dínomdánom után másnap reggel elgyötört arccal éhgyomorra és P.Mobil kvízre ébredünk. Aki legény volt előző éjjel! A ki mit tud-ért Andrássy Bálint „Bogyó” a felelős, akiben a mobil krónikását is tisztelhetjük. Évről-évre összeállít egy-egy csokrot a találkozókra, no, nem mintha bánnánk! Őt idézném: - Vannak benne könnyű és g..i kérdések egyaránt. – Lassan mozgó „processzorral”utóbbira egy remek példa: Melyik településen lépett először színpadra Szabó Peti billentyűs? – Hát, Bogyó vazze, a házassági évfordulómat sem tudom mindig, így kénytelen vagyok reggeli közben elmennem a forráshoz, Szabó Úrhoz, aki abszolút partner két parizer harapása között… Kínlódnak mások is szerencsére ezzel-azzal, drága a rooming is, így vagy tudja az ember, vagy kuncsorog. Lassan megvannak a válaszok - és a jó reggelt pálinka, ami megolajozza a nyelveket. Ja, kutyaharapást szőrivel....
A legjobb eredményt elérőket zenekaros kiadványokkal, vagy egy üveg P.Mobil pálinkával honorálja majd a Főnök a múzeum előtt. No, meg összekovácsolódunk! Egy közös séta a helyi emlékparkban, 11-kor tovább indulunk a kollégiumi szálláshelyünkről a Nyitragerencséri Rockmúzeumba, ahol Lóránt tart egy interaktív tárlatvezetést az egybegyűlteknek. A látogatás alatt elmeséli az itt fellelhető jó néhány relikviához tartozó személyes sztoriját. A múzeum tárgyait két szinten helyezték el. A földszinten találhatók a P. Mobil együttes aranylemezei és diszkográfiája, Európa egyik működő zsanéros 100 wattostapsgépe is, a második aktív használatnak örvend ugyanis a mobil koncerteken, mellette egy másik különlegesség, a szódásszifonból készült egykori füstgép. Lent, az alagsorban vannak a régi fellépő ruhák, köztük Schuster Lóránt 46-os színpadi kellék körömcipője, Mareczky Totó pink nyúlkosztümje – lányai itt vannak Ausztráliából velünk, Bencsik öltönye, vagy Gidó Ricsés bőrgatyája.
Megtalálható még a Colorado együttes dobfelszerelése, amit a legendás Kopaszkutyacímű filmben használtak, EgyingesSárvári Vilink első hand made gitárja, de akad itt csípős Pusztavacsi „Kádár-kolbász”, szalagos visszhang (Echo) James Brown DNS-vel, régi keverőpult, ami akkora, mint egy Zsuk platója, miegymás! A termek falait rock legendákról készült ritka fényképek, koncertplakátok, lemezek, rajongók által készített zászlók, emlékek borítják. A kiállítás a zenekar és a közönség közötti egységet is szimbolizálja egyben. Belépőjegyet csak az első látogatáskor kell fizetni, ára 5 euro. Kapható gyári P.Mobil pálinka, amitől könnyes lesz a szem távozáskor. A látogató a múzeum megtekintése után hatalmas élménnyel és egy belépőkártyával gazdagodik, amely a továbbiakban örökös ingyenes belépésre jogosítja fel ide, és a P.Mobil együttes „állandó tiszteletbeli tagjává” avatja. Ha kell, eskü alatt vallom, nem kérdés, hogy megéri-e!
Gyorsan elröpült a két nap! Hazafelé épp azt tárgyaljuk a többiekkel, hogy a „találkozunk valahol valamikor” szlogen helyett, a következő találkozón tuti, de előtte biztos a 2016-os augusztus 13-iBudapest Parkos Honfoglalás határok nélkül rock szvit születésének 40. évi évfordulóján, amely 1995 decemberi Kongresszusi Központos ősbemutató után nem került terítékre ilyen mértékben sehol, pedig hét évvel megelőzte az István a királyt… Hiába, no! A rock örök és elpusztíthatatlan. A foglalkozás elérte célját, ahogy Dzsugi mondaná!
„Azok a hegyek még ma is állnak,
Azok a folyók még ma is futnak,
Az a csillag még ma is mutatja az utat,
Az a nép még ma is él.”