Párizsban léptek fel a magyar táncosok
Ez év februárjától a magyar táncosok - és általuk a sokszínű magyar táncművészet - kiemelt lehetőséget kapott Párizsban. „Café de la danse”, avagy Kávéházi táncok címen a Párizsi Magyar Intézet új kezdeményezéseként kortárs, modern és klasszikus táncegyütteseket mutattak be a francia közönségnek.
A kávéházi körülmények között bemutatott darabok, improvizációk a mozdulat fontosságára helyezik a hangsúlyt, megszűntetve a néző és a táncos közötti fizikai akadályokat.
A „Café de la danse” című előadássorozat nyitányaként február 7-én Frenák Pál két darabjából is ízelítőt nyújtott, két történetébe is betekintést enged az érdeklődőknek. A TRACE és a Manono című munkáit ezúttal a Párizsi Magyar Intézetben mutatja be társulata. A PMI a Magyarországon és Franciaországban egyaránt ismert és elismert kortárs táncos meghívásával kívánja elindítani a rendezvénysorozatot, amelynek célja, hogy a tánc iránt érdeklődő francia közönség - és a szakma - megismerje a kortárs magyar táncéletet.
Szinte "átjáróház"...
A valóság és képzelet határán táncoló, sokszor testileg is lelkileg is lemeztelenített táncosai gyakran improvizálnak. A darabokban visszatérő téma a magány, a szex erőszakossága, a kínzás. Frenák ezúttal egy magányos férfi történetét mutatja be, aki helyét keresi az emberi társadalomban, illetve az azt jelképező sárga kockaszőnyegen (TRACE). Miután 6 hónapot töltött Japánban, Frenák Pál a japán tradicionális tánc, a bhuto felé fordult. Ennek az utazásnak állít emléket Manono című előadása. Mindkét darabban Várnagy Kristóf táncol szólót.
Frenák Pál először Jeszenkszky Endre tanítványaként kóstolt bele a klasszikus balett világába, majd a ’80-as évek végén, Párizsba költözése után ismerte meg a párizsi kortárs művészek világát és munkásságát. 1989-ben megalapította társulatát a Compagnie Pal Frenak-ot, amit 1999-ben fiatal magyar táncosokkal kibővítve, párizsi és budapesti székhellyel működő magyar-francia együttessé alakított. Frenák nem csupán az említett két ország kulturális hagyományaiból merít ihletet: társulatát a világ legkülönbözőbb részeiről származó táncosokból alakította ki, művészi koncepcióját így egyfajta egyetemesség jellemzi.
A Philip Morris balett-díj és a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztje, nagysikerű koreográfiái közül a Tricks & Tracks 2000-ben, a Fiúk pedig 2005-ben elnyerte a Veszprémi Táncfesztivál fődíját. 2002-ben, szakmai munkájának elismeréseképpen a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma a Harangozó Gyula díjat adományozta neki.
- zene.hu -
[2009.02.10.]