Eddie Vedder és társai meghódították Budapestet - képekben
Pearl Jam, Papp László Budapest Sportaréna, Július 12. A grunge egyetlen komplett túlélője zsúfolásig megtöltötte az Arénát.
Huszonhat évvel ezelőtt a deviancia lengte körül a grunge egyik úttörője, a Pearl Jam budapesti koncertjét. A zseniális összetételű négyes szétesett, eléggé értékelhetetlen bulit adott, ráadásul akkortájt itthon nem volt kellően népszerű, ezért kevesen is voltak.
2022-ben egy teljesen más hozzáállású, minden szempontból összeszedett produktumot láthattunk, ahol minden jelenlévő (totál teltház) fülig érő szájjal élvezhette végig a két és negyedórás előadást.
A grounge számomra a zenei neveltetés ősének tekinthető, egykoron zabáltam a stílus minden egyes kiválóságát, de az már mindenki számára köztudott, hogy a Pearl Jam egyetlen fecskeként maradt fenn az égen az akkori utánozhatatlan korszakból – na jó, Jerry Cantrell, az Alice in Chains gitárosa is tapossa még a malmot, csak jelenleg egymagában.
Az Arénába történő belépéskor azonnal szembetűnő volt, hogy rengeteg a külföldi érdeklődő, akármerre fordultam, mindenhol mindenféle nyelvű, 40 év feletti rajongókba botlottam. Ha már a közönség átlagéletkorát említettem, üdvözítő volt, hogy volt egy koncert, ahol egyáltalán nem számítottam korosnak, sőt.
Eddie Vedder frontember nagy üdvrivalgás közepette megjelent a színpadon, ekkor több ismerősöm kárörvendő kijelentése a fülemben csengett, miszerint a mostani énekhang már messze nem olyan, mint egykoron volt. Na most, az első szám, Wash – ez egy Európában debütáló nóta, a Lost Dogs lemezről – felcsendülésénél azonnal minden kritikus hang megcáfolásra került. Az 57 éves Vedder hangja cseppet sem kopott, rögvest végigfutott a hátamon a hideg a hanghordozásának következtében. A setlist második számát, az utánozhatatlan Ten lemez egyik slágerét, a Why Go-t. mindig is imádtam. A huszonhárom számos felhozatal több kedvencemet is tartalmazta, olyan világslágereket, mint a Black, az Even Flow, vagy a ráadásnak szánt Alive. És ugyan nem szeretnék szőrszálhasogató lenni, de azért az szíven ütött, hogy a turné többi állomásával ellentétben a zenekar egyik, hanem a legnagyobb nótája, a Jeremy ezúttal kimaradt.
Egy Pearl Jam esetén senki ne várjon fejen pörgést, de még fényorgiát sem, ez a zenekar mindig is a játéktudásával hódított. Így volt ez most is, Mike McCready a rockzene történetének egyik legzseniálisabb szólógitárosa, ezt ezúttal is többször a tudomásunkra adta. Kis fanyalgás: talán túlságosan is, szinte minden harmadik szám két-háromperces szólóbetétet kapott.
Ugyan a zenei elvárásokhoz semmi köze, de némileg – talán öt percig – azt is nehezményeztem, hogy a fotósok csak a keverő pult magasságában, kordonnal kialakított zónában kattintgattattak, a fotós árokból nem, így nem születtek közeliek.
Mindent egybevéve, mámorító volt látni a Pearl Jamet, és csak bízhatunk benne, hogy Vedder beváltja az ígéretét, és nem kell túl sokat várnunk a következő budapesti fellépésükre.
A koncerten elhangzott számok listája:
-
Wash
-
Why Go
-
Brain of J.
-
Corduroy
-
1/2 Full
-
Even Flow
-
Dance of the Clairvoyants
-
Nothingman
-
I'm Open
-
I Am Mine
-
Given to Fly
-
Superblood Wolfmoon
-
Quick Escape
-
Black
-
Do the Evolution
-
Lukin(slow version)
-
Lukin (fast version)
-
Porch
-
Ráadás:
-
Better Man
-
Crazy Mary (Victoria Williams cover)
-
State of Love and Trust
-
Alive
-
All Along the Watchtower (Bob Dylan cover)
|
Pearl Jam, Papp László Budapest Sportaréna, Július 12. képekben - klikk a fotóra
|
[2022.08.03.]