Fellegajtó - Lovász Irén koncertje a Hagyományok Házában
Lovász Irén épp 10 éve robbant be a hazai és a nemzetközi népzenei-világzenei élvonalba. A 2003-as eMeRTon díjkiosztón az „Év Legjobb Énekesnője” kitüntető címet elnyert énekesnő új lemezzel jelentkezik. A Fellegajtó archaikus magyar szakrális népdalokra, népénekekre és középkori latin nyelvű gregorián dallamokra épít új zenei világot, melyre leginkább az ethno-jazz, a crossover és a világzene stílusjegyei jellemzők.
Pályafutásának eddigi tíz esztendeje rendkívül gazdag életutat takar. Első lemezét, a Világfát a Magyar Nemzeti Múzeum adta ki a nagy Millecentenáriumi régészeti kiállítás kísérőzenéjeként. Átdolgozott, rövidített kiadása (Irén Lovász: Rosebuds in a Stoneyard, 1996) egy csapásra meghódította a német és a nemzetközi népzenei, világzenei szakírókat és a közönséget. 1996-ban a lemez elnyerte a Német kritikusok díját az etno- és világzene kategóriában. A nagy siker után a Világfát 1999-ben a magyar Fonó Records is kiadta. Közben több lemeze jelent meg itthon és külföldön. A Supreme Scilence (1998) című lemezének dalait Peeter Vahi észt zeneszerző külön Lovász Irén hangjára komponálta. A hazai Makám együttessel három közös lemeze jelent meg: Skanzen (1999), 9 Colinda (2001) és Szindbád (2002). A cseh, morva és szlovák zenészeket felvonultató Teagrass együttessel közösen készített albuma a Wide is the Danube (2000) nevet viseli.
Lovász Irén eredetileg bölcsészettudománnyal, néprajz- és kultúrakutatással foglalkozott. Néprajztudományból doktorált, és 1995-ben akadémiai tudományos doktori fokozatot (PhD) szerzett. Korábban egyetemi oktató volt, dolgozott a Néprajzi Múzeumban, tudományos kutatásokat folytatott, és számtalan publikációja jelent meg.
Énekesi pályája ebben a tudományos kutatói életműben, de leginkább a magyar parasztság népköltészetében, hagyományos kultúrájában gyökerezik, amely gyermekkorának mindennapjait, és felnőttkorának értékrendjét, világszemléletét meghatározza.
„A népdalban megénekelt „fellegajtó” az égi és a földi világok közötti átjárást segítő varázskapu. Nem mindenki tudja kinyitni, de vannak, akik igyekeznek nyitogatni. Sírással, imával, énekkel és más, nem szóbeli varázslatokkal. Van, akinek sikerül, s megtalálja a kulcsot. A Fellegajtó című lemez is erről szól a maga módján és sajátos eszközeivel. Olyan dalokat válogattam össze, amelyekben a „történet” a „mennyország kapuja” egyik vagy másik oldalán „játszódik”. A szakrális magyar népköltészet archaikus énekei mellett középkori latin nyelvű gregorián dallamok is felcsendülnek. A világnak ezen a részén még föllelhetők és körülhatárolhatók azok a több száz éve letisztult értékek, minőségek, amik kiállták az idők próbáját, s amelyeket ma is vállalhatunk, és segítségül hívhatunk. Aki jól keresi, megtalálhatja a varázskaput, és hozzá az elrejtett Kulcsot…” írja Lovász Irén a Fellegajtó c. lemez előszavában.
[2005.11.16.]