Égi Hang a Bazilikában
Az eMeRTon Díjas énekesnő Égi Hang című lemeze főként régi magyar népdalokat tartalmaz, melyek a magyarság hagyományos világképét tükrözik..
A karácsony, húsvét, pünkösd ünnepkörét idéző dalok mellett felcsendülnek Mária-énekek, de középkori, latin nyelvű ambozián énekek és az olasz laudák is.
A művésznő az énekhang gyógyító erejét szeretné megmutatni, hiszen sok éve tapasztalja, hogy az emberi hangnak, az éneklésnek milyen fontos lelki egészség-megőrző, harmóniafenntartó funkciója volt és van. Sőt. Úgy tapasztalta, hogy az emberi hang képes segítőül szolgálni akár élet-halál helyzetekben, sorsfordulókon is.
Régen tudták ezt az asszonyok minden kultúrában, így a magyar népköltészetben is, de a mai világban ezek háttérbe szorultak vagy feledésbe merültek. Lovász Irén azonban újra életre kelti ezeket, hiszen úgy gondolja ezekkel is hozzájárulhat az ember és a természet közötti egység megbomlásának helyreállításához.
Ehhez segítségül szolgáltak a lemezen hallható zenei kíséretek is, a világ számos kultúrájában az elmélyülést segítő burdon-technikának különböző, szabadon értelmezett változatai.
Az énekesnő és zenésztársai - Mizsei Zoltán, Demjén András, Gyulai Csaba és Szokolay Dongó Balázs - a Szent István Bazilika egyik altemplomában találtak rá arra a szakrális térre, amely ihlető a dalra fakadáshoz, a feltörő improvizációhoz, s egyben alkalmas a korszerű hangrögzítéshez is, ezért itt vették fel a lemez zenei anyagát.
Nem véletlen, hogy Lovász Irén úgy gondolta, ugyanezen a helyen szeretné a közönségnek is bemutatni élőben a lemez anyagát, hogy ugyanazt a hangulatot, spirituális energiát együtt élhessék át, amelyet ő érzett a felvétel közben társaival.
[2006.08.11.]