Sziget Fesztivál
A Sziget Fesztivál Európa egyik legnagyobb zenei és kulturális rendezvénye, melyet minden év augusztusában rendeznek meg Budapesten, az Óbudai-szigeten. Az első alkalommal 1993-ban Diáksziget néven indult útjára, Gerendai Károly és Müller Péter Sziámi ötlete alapján, Szekfű Balázs segédletével.
Diáksziget (1993-1995)
1993-ban augusztus 19. és 26. között került sor tehát az első egy hetes együttlétre a Hajógyári szigeten. Közel 43 ezer ember jött össze és nézte meg a közel kétszáz koncertet, 80 filmet és 40 színházi előadást. Az esemény költségvetése ekkor 26 millió forintot tett ki, a napijegy 300 Ft, a heti pedig 1800 Ft-ba került.
1994-ben - a legendás Woodstock 25. évfordulója alkalmából - Eurowoodstock alnéven jelentkező fesztiválon megjelentek a külföldi zenekarok is: az 1969-es fesztivál fellépői közül jónéhányan színpadra lépnek a Diákszigeten (Jethro Tull, Ten Years After, Grandmothers of Invention (Frank Zappa zenekara), Jefferson Starship, Birds, Blood Sweat and Tears, Eric Burdon).
Ekkor már több mint 140 ezer fő volt kíváncsi a 18 helyszínen megrendezésre kerülő közel 350 programra. A 120 milliós költségvetésű rendezvény azonban 19 millió forintos veszteséggel zárul. A jó hír viszont, hogy a Festival Welfare Service fesztivál-minősítő szervezet "A világ legjobb fesztiválja" címet adományozza a Diákszigetnek. Az Eurowoodstockról beszámolt a nemzetközi sajtó és a Music Television is.
1995-ben Sziget néven jelentkezik az egyhetes rendezvény. Az előző év anyagi buktája miatt kevesebb a külföldi fellépő (Stranglers, Jeff Healey, Clawfinger, John Cale), viszont több a program és több a látogató is: 145 milliós költségvetésből 19 helyszínre és 580 programra futotta, a látogatók száma pedig meghaladta a 170 ezer főt.
Pepsi Sziget (1996-2001)
1996-ban újból nevet váltott a fesztivál: a szervezők hároméves szerződést kötöttek az üdítőgyártóval, így lett a Szigetből Pepsi Sziget. Az ekkor már nagyobb büdzsével dolgozó csapat olyan világsztárokat léptet fel a Nagyszínpadon, mint a Slash, Iggy Pop, Therapy?, Prodigy, The Bates, Stone Roses, The Levellers és a Sonic Youth.
21 helyszín, 670 program, és több mint 200 ezer látogató az első Pepsi Sziget legfontosabb számai.
1997-ben már 28 helyszínen közel 800 program közül választhatott a kilátogató (vagy kint is sátorozó) sokaság. Olyan előadók léptek fel ekkor a Szigeten, mint David Bowie, a Motörhead, a Rollins Band, a Faith No More, a Chumbawamba, a Foo Fighters, a New Model Army, a Cardigans vagy a dEUS, de ebben az évben ütötte fel fejét a techno is az Óbudai-szigeten.
A Prodigy az utolsó pillanatban lemondta a fellépését, nem kis csalódást okozva ezzel a rajongóknak. Ekkor gyűlik meg a lakosoknak először a baja a hangos zenével. Feltűnik a színen Tarlós István polgármester is. 260 ezren látogattak abban az évben a Hajógyári Szigetre. Ekkor már 5000 Ft-ba került a hetijegy, és 800-ba a napi.
1998-ban történik az egyik legnagyobb változás; az éjszaka is működő színpadok, helyszínek hangszigetelt sátrakba költöznek. Majd’ 270 ezer ember volt kíváncsi olyan előadók koncertjeire, mint a Rammstein, Coolio, a Chumbawamba, Boney M, Green Day, Mory Kante, Shane Mcgowan and the Popes, Patti Smith vagy éppen Goldie.
Ekkorra a költségvetés már majdnem elérte a 300 millió forintot, a külföldi szigetelők száma pedig megsokszorozódott.
1999-re a Szigettel kapcsolatos kritikák szinte megszűntek, a látogatók száma majdnem eléri a 300 ezret. 25 színpadon rendeznek koncerteket.
A Pepsi újabb három évre meghosszabítja a szponzori szerződést; 420 milliót lehetett költeni, ebből pedig a következőkre futotta: Apocalyptica, Asian Dub Foundation, Boney Nyem, Brand New Heavies, Faithless, Guano Apes, Jovanotti, Kool and the Gang, Suede...
2000-ben már több mint 320 ezren mentek ki a Hajógyári Szigetre szórakozni és a rendezvény történetében először kellett kitenni a “megtelt” táblát. 580 milliós költségvetés, 700 program, 400 fellépő, köztük olyan nevek, mint az Oasis, Susan Vega, a Bad Religion, a Bloodhound Gang, a Leningrad Cowboys, a Die Arzte és az Apollo 440.
2001-ben újból támadások érik a rendezvényt: az önkormányzat arra próbálja rábírni a szervezőket, hogy a Sziget területén ne legyenek homoszexuálitással kapcsolatos programok, helyszínek. A rendezvény újabb csúcsokat dönt meg: 900 milliós költségvetés, közel ezer program és 360 ezer látogató, 450 fellépő zenekar, mint például a New Model Army, Guano Apes, Placebo, Morcheeba, Faithless, H-Blockx, HIM, Nightwish, a Világzenei Nagyszínpadon pedig Boban Markovic és zenekara, Omara Portuondo, a Garmarna és Khaled.
A Szigetre már a politikusok is előszeretettel látogatnak ki: Demszky Gábor kint ünnepelte a születésnapját, és Torgyán József is évről évre megjelent a szigetelők között, de Michael Lake, az Európai Unió magyarországi nagykövete még beszédet is mondott (éppen a vitatott Magic Mirror Sátor megnyitóján).
Egyre javult az infrastuktúra kiépítése is: egyre több a vizesblokk és a szigetlakók biztsonságára is többen és szervezettebben felügyelnek.
Sziget Fesztivál (2002-)
2002-ben újból nevet változtattak: az eseményt azóta Sziget Fesztivál néven rendezik meg. A Sziget ekkorra már Közép-Európa egyik legnagyobb multikulturális rendezvényévé nőtte ki magát. A szervezőiroda külföldön is felbukkan: megrendezik első ízben Marosvásárhelyen a Félsziget Fesztivált, a budapesti Sport Szigetet pedig már 1999 óta szintén ők szervezik.
Ebben az évben szerződést kötnek a VOLT Fesztivállal, melynek értelmében a soproni rendezvény is a 'Sziget-birodalom' részévé vált.
Ekkoriban érte el a fesztivál költségvetése az egymilliárd forintot. 600 fellépő és 355 ezer vendég. A felhozatal pedig: Die Toten Hosen, HIM, Iggy Pop, Jovanotti, Kosheen, Muse, Nightwish, Pulp, Stereo MCs, Transglobal Underground, Mission, UK Subs.
[2009.03.24.]