Húr és lélek - Lukács Miklós koncertje
2010. december 11-én este 8 órától Lukács Miklós, kiváló fiatal cimbalomművész koncertezik a Marczibányi Téri Művelődési Központban. Az esten számos nagyszerű zenész közreműködik, s zenei különlegességben sem lesz hiány: az eredetileg zongorára íródott J. S. Bach: Goldberg variációk c. műve is cimbalmon szólal meg, Farkas Rózsa cimbalomművésznő közreműködésével.
"Számomra mindig nagy öröm, mikor lehetőségem nyílik a hangszeremet, a cimbalmot több stílusban megszólaltatni. Ilyen alkalom lesz ez az este is. A program kiválasztásában fontos szempont volt, hogy olyan műveket, stílusokat válogattam össze, amelyek meghatározó szerepet játszanak, játszottak az életemben. Így esett a választásom J.S.Bach: Goldberg variációk című csodálatos művére" - írja Lukács Miklós.
Az eredetileg zongorára íródott mű mindig nagy fegyelmet és alázatot követel az előadóktól. A darab két cimbalmon szólal meg december 11-én. A cimbalomduóban Lukács Miklós partnere a Liszt Ferenc-díjas Farkas Rózsa cimbalomművésznő lesz.
Az est másik fontos cimbalomművésze Balogh Kálmán. 2009-ben lehetőség adódott, hogy a két művész duólemezt készítsen, az album még abban az évben megjelent a Folkeurópa kiadó gondozásában. A lemez anyaga hűen tükrözi azt a zenei világot, amelyben a tradicionális cimbalomduó-játékmód épp úgy jelen van, mint korunk improvizatív zenei irányai. Az est folyamán erről a lemezről is játszanak közös kompozíciókat, feldolgozásokat. A koncert első részét Bartók Béla: Román népi táncok című műve zárja.
A darab – a Goldberg-variációkhoz hasonlóan – zongorára íródott, viszont már régóta meghatározó pontja a cimbalmosok repertoárjának is. Bartók művét Borbély Mihály szaxofonművész barátjával játsza el ezen az estén.
"Közös előadásunk azért sajátos – önmagában a mű megszólaltatása mellett –, mert különböző hangulatú improvizációkkal kötjük össze a tételeit. Rögtönzésünkben igyekszünk megjeleníteni Bartók korának népzenei világát, emellett bemutatjuk azt is, miként hat ránk Bartók zenéje."
A koncert második részében a Lukács Miklós Quintet játszik. A négy éve alapított formációban a művész igyekszik kihasználni a hangszere összes lehetőségét, s mindezt sajátos hangzással párosítani. Ehhez kitűnő lehetőség a kvintett szokatlan, különleges hangszer-összeállítása. A zenekarban Bacsó Kristóf szaxofonozik, fuvolázik, Szandai Mátyás nagybőgőzik, Szalai Péter tablán, Dés András ütőhangszereken játszik. A koncert második felében saját kompozícióik szólalnak meg a Lukács Miklós Quintet tolmácsolásában.
[2010.11.30.]