2024. december 22. | vasárnap | Zéno nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
 
Kapcsolódó cikkek
Ötórai jazz, nap mint nap 43. - csábulj el velünk 
Kapcsolatok
Sárik Péter

Ötórai jazz, nap mint nap 44. - csábulj el velünk 

Ha szereti a jazzt, akkor azonnal írja fel a naptárjába: minden nap este 5 órakor megnézem a Zene.hu-t, ugyanis ekkor egy-egy népszerű jazzmuzsika felvételét mutatják be. Emellett a legfrissebb híreket is megtalálja a videó melletti keretben. Sőt ha lemaradt az aktuális csemegéről, ne szomorkodjon, hiszen ha feliratkozik jazz-hírlevelünkre, akkor rendszeresen mailben megkapja az érdekességeket. Az ajánló szerepét, minden nap a jazz egy-egy kiemelkedő, elismert alakja, vagy szakértője tölti be. Keddenként Sárik Péter, zongoraművész ajánlatát évezhetjük  

 Miles Davis: So what 

Miles Davis jazz-trombitás, zeneszerző (1926-1991) a jazztörténet minden valószínűség szerint legmeghatározóbb alakja. Az idézett felvétel a „Kind of blue” című albumról származik (1959), mely a legnagyobb példányszámban eladott jazz lemez a világon, Rolling Stone magazin Minden idők 500 legjobb albuma listáján a 12. helyre sorolta.

A zenészek:

Miles Davis: trombita
John Coltrane: tenor szaxofon
Cannonball Adderley: alt szaxofon
Bill Evans: zongora
Paul Chambers: bőgő
Jimmy Cobb: dob

Miles Davis 1926-ban született. 13 éves korában kapott egy trombitát a születésnapjára, néhány évvel később pedig már a Blue Devils nevű zenekarban játszott.

1944-ben helyettesítette az egyik trombitást Billy Eckstine zenekarában Charlie Parker és Dizzy Gillespie mellett. Érettslgi után New Yorkba költözött, hogy a Juilliard Zeneiskolában tanuljon, szeretett volna Parkerrel és Gillespievel játszani újból.

Hamarosan rendszeres résztvevője lett a harlemi Minton's Playhouse bebop jam sessionjeinek. 1946-tól 1948-ig Parker kvintetjében játszott, a sok nézeteltérés miatt azonban Davis kivált a zenekarból.


1949-re kialakult Davis stílusa, cool jazz, az elkészült felvételeket később Birth of the Cool címen adta ki a Capitol Records. Heroinfüggőségét sikerült leküzdenie, az 1955-ös Newport Jazz Festival tekinthető visszatérési dátumnak. Szólója a „Round Midnight” című számban legendássá vált.

Első saját kvintetjét John Coltrane (tenorszaxofon), Red Garland (zongora), Paul Chambers (bőgő) és Philly Joe Jones (dob) közreműködésével alapította meg, azonban Coltrane és Jones heroinhasználata miatt két év után feloszlatta a csapatot. 1959. márciusában Coltrane, Adderley és Chambers közreműködésével, Jimmy Cobb dobossal és Bill Evans zongoristával felvették a „Kind of Blue” albumot, a jazztörténet talán legjobb és legfontosabb lemezét.

A nyolcvanas évek elején ismét le kellett küzdeni a heroint, a következő időkben John Scofielddel és Marcus Millerrel játszott.1986-ban szerződést bontott a Columbiával, a „Tutu” már a Warnernél jelent meg. Ismét különlegeset alkotott, kihasználta az elektronikus hangzás adta lehetőségeket. Az album Grammy-díjat kapott. Utolsó két lemeze már csak halála után jelent meg.

Szeretne értesülni, minden nap a legújabb jazz slágerekről? Érdeklik a hírek a jazz világából? Iratkozzon fel a hírlevelünkre.

[2011.03.22.]

Megosztom:

Szólj hozzá! (Ehhez be kell lépned)
lap teteje
 
AZONNALI PRIVÁT ONLINE HITELEK szolgáltatás [2024.12.18.]
EXPRESS HITELEK 30 PERCEN BELÜL szolgáltatás [2024.12.16.]
apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

Happy metal party az Analog music hallban
Happy Heavy Metal, azaz Freedom Call klub koncert az...

A cselló metal királyai újra elvarázsolták Budapestet - Apocalyptica koncert a Barba Negraban
A...

Phoebe és Jason: Egy elfojtott szerelem története 
Szabó Kimmel Tamás és Hermányi Mariann David Mamet drámájában a Centrálban - képekkel
Melodikus death metal szeánsz a Barba Negraban
Elbúcsúztunk a Sepulturatól  
Az olasz életérzést Budapesten is megmutatta az Il Volo
beszámolók még