Újjászületik a Marica grófnő - érdekességek és jegyek itt
Ha A Csárdáskirálynő Kálmán Imre legtöbbet játszott műve, akkor kétségkívül a Marica grófnő a legizgalmasabb és legkedveltebb… Ami nem csoda, hiszen egy slágerekkel teli, különleges, mégis korszerű történet elevenedik meg különböző, saját maguk gyártotta hazugságok hálójában vergődő szerelmes emberekről! Immáron több mint tíz esztendeje ezzel a produkcióval nyitott az újjáépített Budapesti Operettszínház, és most visszatér a legismertebb magyar arisztokrata: Marica grófnő, méghozzá ismét KERO® rendezésében.
Rendhagyó sajtótájékoztatót tartott a Budapesti Operettszínház. A népszerű showmant, Kovács Áront kérték fel a Marica grófnő szövevényes szálainak kibogozásához. Nem csoda, hiszen ha a Marica grófnő története 2012-ben játszódna, szereplői biztosan egy kibeszélőshow-ban találnák magukat, vagy egy igazi szappanopera szereplői lennének. Az Áron Show 2012. adásába olvasóink is bepillanthatnak.
A történet
A saját családi vagyonának nyakára hágó, gróf Endrődy-Wittenberg Tasziló szégyenében Erdélyben, a Decsényiek ősi birtokán vállal gazdatiszti állást, Török Béla álnéven. Minderről mit sem tudva, egy szerelmi csalódástól feldúltan érkezik haza Bécsből a birtok úrnője, Marica, hogy eltemetkezzen a vidéki magány csendjében. S mivel minden kérőjében hozományvadászt lát, elhíreszteli, hogy jegyese lett egy Zsupán Kálmán nevű bárónak. A két lelkileg sérült fiatal olthatatlan szenvedéllyel szeret egymásba... Közben persze felbukkan a Marica által csak kitaláltnak vélt Zsupán, aki ugyan Tasziló jó barátja, és kedvéért vállalja az álruhát, de e "jelmezben" beleszeret barátja húgába, aki persze mit sem ért az egészből. A sztorit egy útjáról eltérített levél, a "segítőkész" barátok és rokonok ténykedése bonyolítja, és természetesen elmaradhatatlan a lélekből szóló gyönyörű hegedűszó…
Aktualitás
– Nehéz lenne aktuálisabb történetet találni, hiszen sokan gondolják ma azt, hogy a hazugságok szekerén haladva könnyebb az élet! Szép példája a darab, hogy lehet egyre inkább csak belegabalyodni a saját maguk által szőtt hálóba. Marica és a "gazdatiszt" sok-sok konfliktuson, szenvedésen kell, hogy átessenek, míg legyőzik önmagukat, mert végül így győzedelmeskedhet minden operett központi témája, a szerelem. A Marica grófnő éppen ezért szép bizonyítéka annak, hogy a szerelmünkért, a vágyainkért akkor is küzdeni kell, ha előtte szinte helyrehozhatatlan hibákat követtünk el! – fogalmazott Kerényi Miklós Gábor, a darab rendezője.
Lenyűgöző segítség ebben Kálmán Imre hihetetlen dallamgazdagsága, mely ezúttal is a legkülönbözőbb stílusokba kalauzolja a nézőt: az amerikai fox-trottól a shimmy-ig, a bécsi keringőtől a magyar csárdásig, no és a cigányzenéig (utóbbiakat maga a komponista tette széles körben elfogadottá, színpad- és szalonképessé).
Csodaszép szólók, andalító duettek, vérpezsdítő táncok, látványos revü és igazi magyaros mulatás; Szép város Kolozsvár, Hej, cigány, Szent Habakuk, Ringó vállú csengeri violám... s közben mindannyiunknak megadatik a remény: a legnehezebb helyzetekből is ki lehet mászni, ha az embernek végül van gerince, szíve, bátorsága!
További képekért kattints!
Modernebb színpadra állítás
A mostani rendezés néhány helyen másként állítja színpadra a történetet, mert az eltelt 11 év alatt sok minden megváltozott a világban és bennünk is; nyilvánvaló tehát, hogy ma már nem lehet ugyanúgy játszani, mint 2001-ben.
Nemcsak gyerekszereplők kerültek a produkcióba, de hazugságokkal megterhelt világunkban - az emberi szereplők viszonyrendszerét illetően- a korábbinál erőteljesebb hangsúlyt kap a személyes kapcsolatok őszintesége, mivel annak hiányában értelmetlenné és egyben feleslegessé válhat mindennapi létezésünk. Az előadásban éppen ezért, ennek megfelelően szélsőségesebbek a különféle szituációk szereplőinek összecsapásai.
A zenei megfogalmazás tekintetében ez a bemutató alapjában véve abban különbözik a korábbitól, hogy a méltán népszerű világzene markánsabb érzékeltetésére törekszik. A felújítás alkalmából forgószínpadra került az első felvonás és a nyitás megrendezésre került.
– Világszerte ismert és népszerű darab Kálmán Imre műve. A Marica grófnőt most is több városban: Szentpéterváron, Jekatyerinburgban, Bécsben és Salzburgban játsszák ebben a rendezésben. Mindenütt csaknem ugyanígy, de mégis a helyi sajátosságoknak megfelelő poénokkal megfűszerezve. – mondta KERO®
Marica történetéből készült legendás operett tehát október 19-től tekinthető meg, olyan sztárokkal a főbb szerepekben, mint: Bordás Barbara, Fischl Mónika, Vadász Zsolt, Vadász Dániel, Boncsér Gergely, Szendy Szilvi, Dancs Annamari, Peller Károly, Kerényi Miklós Máté, Lehoczky Zsuzsa, Felföldi Anikó, Földes Tamás, Faragó András, Dézsy Szabó Gábor, Petridisz Hrisztosz, Marik Péter, Péter Richárd és Rikker Mária.
A rendező, ahogy a több mint tíz évvel ezelőtti produkció alkalmával is, KERO®, a koreográfus Lőcsei Jenő, a díszlet- és jelmeztervező pedig Gyarmathy Ágnes. Az előadás karmestere Makláry László és Somogyi-Tóth Dániel.