4 hiba, amit célszerű elkerülni a barkácsolás során
A barkácsolás egy kiváló kreatív és szabadidős tevékenység, ugyanakkor rengeteg bosszúság forrása is lehet, amennyiben nem a kellő precizitással vetjük bele magunkat a munkába. Az alábbi hibákat például érdemes kiküszöbölni, hiszen általában ezek a sikertelenség fő okai.
Nincs egy erre a célra kijelölt helyünk, ahol dolgozhatunk
Ha a barkácsolás mindig azzal kezdődik és végződik hogy hosszú percekig csak a felszerelésünket pakoljuk, akkor nem csoda, ha ritkábban van kedvünk nekiállni bármit is alkotni. Bár ideiglenesen valóban megfelelhet az ebédlőasztal vagy a nappali padlója a munkához, de hosszabb távon célszerű kialakítani valahol kimondottan barkácsolásra szánt helyet, ahol mindig minden kéznél van és nem számít, ha sok por keletkezik vagy lecseppen a festék és a ragasztó.
A legideálisabb e célra egy olyan kis kerti fészer, ahol elfér egy munkaasztal, néhány szekrény vagy polc a szerszámoknak, némi tárolóhely az alapanyagoknak, és persze kellően világos és szellős, hogy komfortosan tudjunk dolgozni.
Nem a megfelelő eszközöket használjuk
Az alkotás egyaránt lehet kínszenvedés vagy kellemes kikapcsolódás - ez pedig nem csak a hozzáállástól függ, hanem attól is, hogy adottak-e a hatékony munkavégzéshez szükséges tárgyi feltételek.
A silány minőségű, vagy az adott célra nem alkalmas eszközökkel a barkácsolás nem fog zökkenőmentesen menni, hanem sokkal inkább bosszankodáshoz és kudarcélményhez vezet majd.
Ezért ne legyünk restek olyan kellékeket beszerezni, amelyek valóban segítik a munkánkat, nem pedig hátráltatnak. Hogyha például gyakran vágunk bőrt, kárpitot, vastag textilt vagy vásznat, akkor e célra ne egy normál, papírvágó ollót használjunk, hanem az Amplify ollókat a Fiskars&Gerber termékek webáruházából, amelyek direkt a nehéz vágásokra lettek kifejlesztve.
Nem koncentrálunk eléggé a munkára
Habár a legtöbb ember képes arra, hogy megossza a figyelmét és egyszerre több dologgal is foglalkozzon, azonban akadnak olyan helyzetek, amikor mégis érdemes inkább egyszerre csak egyvalamire koncentrálni. A barkácsolás (és tulajdonképpen bármilyen kreatív tevékenység) is pontosan ebbe a kategóriába tartozik.
Ha nem figyelünk oda kellőképpen arra, amit csinálunk, azzal drasztikusan megnő a hibázás esélye, ha pedig éles, hegyes vagy forró eszközökkel dolgozunk, akkor a balesetveszélyé is. Ha már nekiálltunk barkácsolni, akkor tényleg szívvel-lélekkel az alkotásra koncentráljunk, ne pedig a környezeti zajokra. Ne nézzünk fél szemmel tévét, és ne nyomkodjuk közben a mobilunkat. Természetesen fejben, a gondolatainkkal is legyünk jelen.
Kapkodva dolgozunk
“A jó munkához idő kell” - tartja a régi bölcsesség, amit érdemes megfogadni. A kapkodásnak ugyanis rendszerint nincs jó vége, ezért ha időszűkében vagyunk, akkor inkább neki se álljunk barkácsolni, csakis akkor kezdjünk bele, ha nem kell közben folyton az órát lesni.
[2021.08.19.]