2024. november 21. | csütörtök | Olivér nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
 

A szesztilalom alatt felértékelődött a párlatok jelentősége

A szesztilalom a tökéletes példa Mark Twain híres mondására, miszerint “a tilalom az, ami bármit értékesebbé tesz”. Az 1920-tól 1933-ig tartó szesztilalom pozitívuma, hogy a párlatok jelentősége felértékelődött, a negatívuma pedig, hogy a szervezett bűnözést életre hívta.

Szerencsére ma már egyszerűen lehet különleges párlatokhoz jutni, például a minőségi italokat forgalmazó iDrinks oldalán.

A szesztilalom hihetetlenül felpörgette a dörzsöltebbek fantáziáját

A szesztilalom hozta létre a jól jövedelmező szeszcsempészetet. Olyan alvilági vezetők, mint például Al Capone, akár 100 millió dollárt is kerestek ezzel az üzleti lehetőséggel. A Volkstead-törvény 1920-ban emelkedett jogerőre, az alkohol eladása, vásárlása és fogyasztása illegálisnak számított az egész országban. 

A szesztilalom hihetetlenül felpörgette a dörzsöltebbek fantáziáját. Volt, aki lámpákba rejtette el az alkoholos üvegeket, de volt olyan is, aki apró lyukakat fúrt tojásokba, és azokat alkohollal töltötte meg, majd pedig visszazárta azokat. Eközben mások speciális kialakítású kerámiakönyveket készítettek, és abban csempészték a tiltott szeszt. Nők is részt vettek a szeszcsempészet valamennyi ágában, a gyártástól kezdve egészen az értékesítésig. Sohasem fogták el a szeszcsempészek többségét.

A maffiózók komoly összegeket kerestek a szesztilalom alatt

Nem volt elég a szesztilalom, a nagy gazdasági világválság is kezdetét vette, amikor 1929-ben összeomlott a Wall Street. Ennek következtében egyre nehezebbé vált a megélhetés, és egyre többen kezdtek el titkos szeszfőzéssel foglalkozni. Zugfőzdékben készültek az italok. Illegális lepárlómesternek vagy szeszcsempésznek lenni igazán kockázatos vállalkozás volt. Mindig a hatóságok előtt kellett járniuk egy lépéssel. A tilalom ellenére több tízezer speakeasy bár, vagyis zugkocsma üzemelt országszerte.

A maffiózók komoly összegeket kerestek a szesztilalom alatt. Könyvelőket és ügyvédeket fizettek, hogy a pénzt tisztára mossák. A rendőröket is lefizették, hogy azok elfordítsák a fejüket, ne kapják el a csempészeket. Al Capone agyafúrt volt a csempészet megszervezésében, de a pénz eltüntetésében kevésbé, adócsalás miatt került börtönbe.

A szesztilalom 13 év után ért véget

A szigorú szabályokat sok esetben a törvény emberei sem tartották be. George Cassiday a The Washington Post cikkében mesélte el, hogy politikusoknak csempészett alkoholt. Elismerte, hogy vásárolt tőle alkoholt a Kongresszus nagy része. A közvélemény felháborodott, és ez hozzájárult a törvény módosításához és enyhítéséhez. 

A szesztilalom 13 év után ért véget, miután kiderült, hogy nem tett jót a gazdaságnak, egy olyan társadalmi kísérlet volt, amely kudarcba fulladt. A bűnüldöző szervek az alkohol áramlását csak lassítani tudták. Ráadásul serkentette a szervezett bűnözés létrejöttét is.

 

[2024.01.09.]

Megosztom:

Szólj hozzá! (Ehhez be kell lépned)
lap teteje
 
-Billentyűs zenész [2024.10.28.] apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

Megnéztük - szuperhősök és vikingek metal bulija a Barba Negraban
November 03-án két...

Megnéztük az Animal Cannibalst a Zene Házában - képekkel
Élő zenekaros koncertet adott az...

Megnéztük Horváth Tomi Halloween partyját a Barba Negraban
Valóban verhetetlen - Frank Turner visszatért Budapestre!
Álom Színházban jártunk - megnéztük a Dream Theater koncertjét Mike Portnoy visszatérésével
Hans Zimmer legendás zenéi élőben: Ilyne volt a New Dimension koncert Budapesten
Brit Floyd koncertbeszámoló - Ha nincs ló, tényleg jó a szamár is!
beszámolók még