2024. szeptember 11. | szerda | Teodóra nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
 
Kapcsolódó cikkek
Régi pompáját is felülmúlja az újra megnyílt Operaház - képekben
Gálakoncerttel és Hunyadival nyitott az Opera
Először Magyarországon Tolsztoj nagyszabású regényének operaváltozata
Szimfonikus operaváltozatban ünnepeli az Operaház az István, a király 40. születésnapját
Megjelent az OperApp - az OPERA applikációja
Újra látható Mozart: Idomeneo, Kréta királya című operája - képekkel
Képgalériák
Borisz Godunov
Kapcsolatok
Magyar Állami Operaház

Muszorgszkij és Puskin is dolgozott rajta, idén megérkezett az Operaházba

A Magyar Állami Operaház 2023/24-es Szláv szezonjának egyik legemblematikusabb előadása Modeszt Petrovics Muszorgszkij Borisz Godunov című darabja, amelyet április végén mutattak be Budapesten. Az orosz operairodalom műremeke, amely Alekszandr Puskin azonos című drámája nyomán keletkezett, több mint húsz év után került újra az Operaház színpadára.

Almási Tóth András rendezésében egy ősváltozat került a színpadra. Ez pedig azt jelenti, hogy a sokak által ismert és leggyakrabban játszott Rimszkij-Korszakov-féle átirat elevenedett meg az Andrássy úti épületben.

Az opera első változatát 1868-69-ben komponálta Muszorgszkij, majd 1871-1872-ben átdolgozta művét. A teljes darab ősbemutatója – a Wikipédia szerint – 1874. január 24-én volt Szentpétervárott. Nagy közönségsikert aratott, de a kritikusok fanyalogva fogadták. Ha jobban belegondolunk már az is jó hír, hogy a közönség szerette, hiszen a Borisz Godunov nem egy könnyű esti szórakozás. Se a története, se a hangszerelése nem a lazaságot juttatja eszünkbe, inkább sötét, komor és nyomasztó.

A történet kezdetén Borisz Godunovot cárrá koronázzák. A népet betanították, mit kell mondaniuk és hogyan. Hat év telik el, Pimen krónikát ír a kolostorban, az ifjú Grigorijt felcsigázza egy történet a cári trón jogos örököse, a gyermek Dmitrij rejtélyes haláláról, amivel Boriszt vádolják. Ördögi tervet eszel ki. A litván határon, egy romlott csehóban kilépett szerzetesek szórakoznak. Itt van Grigorij is, aki át akar szökni a határon. A rendőrök épp őt keresik, Grigorij megpróbálja elterelni magáról a gyanút, és végül elmenekül. Borisz súlyos válságba kerül, mert nyomasztja a lelkét a gyermekgyilkosság vádja. A főbojár, Sujszkij manipulálja urát, hírt hoz a trónkövetelőről, aki Borisz megdöntésére tör... Ő Grigorij, a szökött szerzetes, kijutott Litvániába, és szervezkedni kezdett Borisz ellen, magát Dmitrijnek, a meggyilkolt gyermeknek adva ki. Borisz ezt hallva rosszul lesz, és agyvérzést kap...

Borisz Godunov képekben - klikk a fotóra


Almási-Tóth András rendezésének egyik különlegessége a nyitány alatt látott kisfilm, amelynek egyes elemei végig kísérik a történetet, akár filmen, akár a színpadi valóságban. A darab másik erőssége maga a címszereplő. Bretz Gábor teljesítményében nehéz lenne hibát találni. A friss Kossuth-díjas művész magabiztosan talált meg minden hangot, miközben a játéka szó szerint félelmetes volt. Személy vagy inkább karaktere körbe ölelte azt a sötétséget és bizonytalanságot, amit a mű ad. Sokszor lehet sejteni, hogy mi fog történni vagy, mint egy jó krimiben, találgatjuk, hogy mi lesz a következő lépés, és még akkor is meglepődünk a forgatókönyvön, ha pont az jön, amire számítottunk. Mindezt a zene csak fokozza. Nem akarjuk, hogy vége legyen még akkor sem, ha már elszorítja a lelkünket.

A szünetben meglepően sokan távoznak arról a májusi előadásról, amin én voltam, így kicsit azt is fejtegettem, hogy vajon miért nem bírják az emberek ezt a fojtogató bizonytalanságot. Persze, amikor megfogalmaztam magamban a kérdést, már tudtam is rá a választ... Félelmek, hazugságok, titkok és árnyak. Mindennapi érzések, de ritkán nézünk vele szembe.

A Fjodort alakító Topolánszky Laura is lenyűgöző volt, ahogyan a többi szereplő, valamint a teljes ének-, és tánckarnak is jár az elismerés. Hogy nem könnyű ma az Operaházban dolgozni arról hallunk a hírekből, de, hogy mindenki kihozza magából a maximumot arra a Borisz Godunov a bizonyíték.

M. A.
Fotó: Petró Adri

[2024.08.07.]

Megosztom:

Szólj hozzá! (Ehhez be kell lépned)
lap teteje
 
apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

Megnéztük a Valmar nyárzáró koncertjét a siófoki Plázson - képekkel
Rengetegen...

Megnéztük Korda György és Balázs Klári 2024-es koncertjét is a Budapest Parkban
A tavaly...

Vissza a jövőbe - Nick Carter elbűvölt minket a Barba Negraban
Rebecca: képzelet és valóság határán
Megnéztük a Follow the Flow-t a Budapest Parkban - képekkel
Megnéztük a Rise Against koncertjét a Parkban
Billlie koncerten jártunk - Welcome to Budapest
beszámolók még