2024. november 22. | péntek | Cecília nevenapja
 
Regisztráció 
Belépés Belépés
Keresés
RSS RSS Hírek Hírek Meghallgattuk Meghallgattuk Ajánlók Ajánlók Fesztiválok Fesztiválok Interjúk Interjúk
zene.hu a kezdőlapom feliratkozás hírlevélre
 
 
 
zenés állások
Oldal.info
 
 
 
Kapcsolatok
Demjén "Rózsi" Ferenc

Demjén Ferenc

Basszusgitáros, énekes, zeneszerző, szövegíró

1946. december 21-én született Diósgyőrött. Egy nővére, egy bátyja és egy húga van.

1951-ben Budapestre költözött a Demjén család, édesapja a fővárosban kapott munkát. Édesapjának és István nevű testvérének remek hangja volt. Később Istvánnal sokáig együtt is zenéltek, de útjaik szétváltak.

Az általános iskola elvégzése után beiratkozott a Petrik Lajos Szakközépiskolába, ahol vegyésztechnikusként végzett. Tanulmányai során folyamatosan foglalkozott a zenével. Egy iskolába járt Presser Gáborral, ezidőtájt zongorázni tanult, a gitárral csak később ismerkedett meg. Szívesen emlékszik vissza Gosztonyi Jánosra, aki zongorázni oktatta, sőt segítségével a Zeneakadémiára is bejutott, ahol orgonán is gyakorolhatott.

Kezdetben basszusgitározott, több zenekarban is, amelyek a következők voltak:

1965-1968: a Számum,

1968-1969: a Dogs,

1969-1970: a Meteor, a Sakk-Matt, a Tűzkerék (Radics Béla, gitárkirály együttese volt)

1970 és 1971 között a Szabadság Szálló Kulcsár-együttest erősítette.

1970-ben, a Moulin Rouge-ban találkozott Bergendy Istvánnal, aki meginvitálta saját zenekarához, a Bergendy Együtteshez. Első dalszövege a Jöjj vissza vándor volt, amelyért számos elismerő szót kapott. Demjén a zenekar frontembere lett, megannyi sikerdal énekese és társszerzője is. Országos népszerűséget ebben az évben szerzett magának a zenekar, amikor is a szilveszteri műsorban egy szerencsés csúszásnak köszönhetően szerepelhettek. Akkortájt már több ezres közönségnek játszott a zenekar, főként az E-Klubban. Demjén szerzőtársa elsősorban Latzin Norbert volt. Első albumuk címe – amely külföldi feldolgozásokat tartalmazott – Beat ablak volt.

1971-ben, a Kisstadionban tartották első igazi koncertjüket, amely feledhetetlenre sikerült. A beszámolók szerint igazi látványosság volt a buli, egyikük például szamurájnak volt öltözve, s egy szál fürdőnadrágban zenélt, két tag pedig kopaszra vágatta haját, ezzel tüntetve a kor szemlélete ellen, miszerint a hosszú haj viselése elítélendő.

1972-ben részt vettek a Táncdalfesztiválon, az Úgy szeretném című dallal. Későbbi nagy slágerüket, a Darabokra törted a szívemet című szerzeményüket az akkori hatalom nem engedte eljátszani.

1973-ban jelent meg Hétfő című lemezük, amelyen a nagy-nagy sláger, az Iskolatáska is szerepelt. Ezt a dalt Demjén Hajdú Sándor dalára írta, s a kor egyik legkedveltebb nótája lett. A dal érdekessége, hogy Peti, - akiről a dal szól - létező személy volt: Begendy István öccsének kisfiát énekelték meg a sorokban.

1974-ben Eszményi Viktoriának is dalt írt, s a boltokba került a Szellemvasút című nóta, amelynek külön érdekessége, hogy eredeti szöveggel nem jelenhetett meg, a cenzúra közbeszólt. Ugyanis az eredeti verzióban a dal azzal zárul, hogy fölösleges jegyet venni a Szellemvasútra, amikor az ember már az utcára lépve is tapasztalhat éppen elég szörnyűséget. A dalból a cenzúrázás ellenére is sláger született.

1976-ban megjelent a Bergendy zenekar Fagypont fölött miénk a világ című lemeze, s egy kevésbe sikeres és népszerű Jazz lemezzel is jelentkeztek.

1977-ben Demjén kilépett a Bergendy-ből, ahol hat évet töltött el, és amely nagyban meghatározta pályáját. Még ebben az évben megjelentette első szólólemezét, Fújom a dalt címmel. Az album legnagyobb slágere a Mikor elindul a vonat című szerzemény lett.
Dalokat írt Katona Klári bemutatkozó albumára is.
Még ebben az évben megalakult a V’ Moto - Rock zenekar, - amelyet akkortájt a Volán támogatott – s Demjén Ferencet is alkalmazták. Az együttes tagjai Lerch István (billentyű) Menyhárt János-(gitár) és Herpai Sándor (dob).
1986-ban a Szerelem első vérig című filmhez ő írta meg a szöveget, amelynek énekét eredetileg Karácsony Jánosnak szánták, ám ő nem vállalta el a felkérést, így végül Demjén énekelte el azt. A film hatalmas sikert aratott, több mint egymillióan látták a mozikban; a címadó dal pedig nyolc hónapig vezette a slágerlistákat.

1987-ben elkészült a film második része is, szintén Demjén slágerével. Eközben a V’ Moto-Rock-on belül egyre fokozódott a feszültség, mindenki kereste a maga kiugrási lehetőségét.

1988-ban a V’Moto-Rock zenekar hivatalosan is feloszlott, ettől kezdve szólókarrierbe kezdett. Dalokat írt többek között Katona Klárinak, Zalatnay Saroltának és Zoránnak is. Még ebben az évben, New Yorkban járt az énekes, ahol megismerkedett harmadik feleségével, Rebeccával, aki jelenleg is házastársa. Egy dióspusztai farmon élnek, a 20.000 négyzetméteres birtokon van egy 1500 négyzetméteres tó is, amelynek Rebecca-tó a neve.

1991-ben koncertezett először a Budapest Sportcsarnokban, amelyet azután egymást követő nyolc alkalommal is megismételt. Az első bulin közel 12 ezer rajogója tapsolt neki.

1996-ban munkássága elismeréseként megkapta a Magyar Köztársasági érdemrend tiszti keresztjét. Még ebben az évben egy nagyszabású koncerttel ünnepelte meg 50. születésnapját. Közben a Honfoglalás című magyar film betétdalát a Kell még egy szót is megírta, amellyel szintén nagy sikereket ért el.

1997-ben a Honfoglalás című film főcímdalát énekelte, mely ma is óriási siker a koncerteken.

2001-ben a Sacra Corona című filmhez is felkérték közreműködőnek, több betétdal is fűződik a nevéhez.

2002. szeptemberében fantasztikus koncertet adott a Kisstadionban, meghívott vendég volt többek között Lerch István az egykori V’ Moto-Rock tagja is.

2003-ban betegségéről szóltak a hírek, de akaraterejének köszönhetően leküzdötte azt: további albumokról, koncertekről szőtte a terveket.

2003. novemberében piacra került az új lemez, Hívlak címmel, amelyen olyan zenésztársak működtek közre, mint Menyhárt János, Závodi Gábor.

2004. december 30-én nagyszabású koncertet adott, amelynek felvétele 2005-ben dupla CD-n és DVD is a boltok polcaira került, Aréna 2004 címmel.

2006.március 24-én az Arany Nyíl díjátadón, - amelyet a rockzenét játszó zenekarok és zenészek elismerésére hoztak létre - a Wigwam Rockkluban életműdíjat vehetett át. Novemberben megjelent Demjén 60 címmel legújabb szólóalbuma. Az Arena 2004 című korongjáért pedig átvehetett az aranylemezt. December 30-án a Papp László Sportarénában felejthetetlen koncertet adott.

2007-ben is közel negyven koncertet ad turnéja során, melynek utolsó ez évi állomása hagyományosan a Papp László Budapest Sportarénában lesz 2007. december 30-án.

Demjén Ferenc közel 150 albumon volt közreműködő, nagysikerű koncerteket és turnékat tartott és körülbelül harmincmilliónyi korongot adtak el eddig, amelyekhez valamilyen formában köze volt.

Díjai:
A máltai és a pozsonyi Lyra fesztivál közönségdíja
Huszka Jenő-díj (1994; 1997:életmű-díj)
eMeRTon-díj (1997)
Arany zsiráf-életműdíj (1997)
Arany Nyíl, életműdíj (2006)

Diszkográfia:
Fújom a dalt (1977)
A szabadság vándorai (1989)
Elveszett gyémántok (1991)
A Föld a szeretőm (1991)
BS. 92. III. 7. (1992)
Demjén hat (1993)
Nekem 8 (1994)
Dalok a szerelemről (1995)
Félszáz év (1996)
Best of Demjén (1997)
Ünnep I-II (1997)
Ezzel még tartozom (1998)
13 (1998)
2000 éves álmok (2000)
Hívlak (2003)
Aréna 2004 (2004)
Demjén 60 (2006)

[2006.01.05.]

Megosztom:

Szólj hozzá! (Ehhez be kell lépned)
lap teteje
 
-Billentyűs zenész [2024.10.28.] apróhirdetés
© SirOeshImpresszumMédiaajánlatSiteMap/Honlaptérkép • RandD: Jumu

Megnéztük - szuperhősök és vikingek metal bulija a Barba Negraban
November 03-án két...

Megnéztük az Animal Cannibalst a Zene Házában - képekkel
Élő zenekaros koncertet adott az...

Megnéztük Horváth Tomi Halloween partyját a Barba Negraban
Valóban verhetetlen - Frank Turner visszatért Budapestre!
Álom Színházban jártunk - megnéztük a Dream Theater koncertjét Mike Portnoy visszatérésével
Hans Zimmer legendás zenéi élőben: Ilyne volt a New Dimension koncert Budapesten
Brit Floyd koncertbeszámoló - Ha nincs ló, tényleg jó a szamár is!
beszámolók még