Bizonyítani tudom, hogy sok tehetséges zenész van Magyarországon
A „Kérdez az Olvasó” rovatunkban ezúttal Rókusfalvy Páltól a Jim Beam Tehetségvadászat producerétől kérdezhettek az olvasóink.
– Felkérték vagy Ön találta ki a Tehetségvadászatot?
– A Tehetségvadászatot a Roxer-Csoport, a cégem találta ki, vagyis mi közösen, de a Jim Beam Musiccal közösen igyekszünk megvalósítani, és az érdeklődésből ítélve nem is sikertelenül.
– A külföldiek tudják-e hogy hol van Magyarország, vagy csak adtak egy gitárt aztán jól van?
– A Jim Beam Music a világ több országában támogat befutott vagy feltörekvő, tehetséges zenekarokat, és Magyarországra sem véletlenül vetődtek. Nagyon is érdekli őket, hogy ki nyeri majd a gitárt.
– Milyen feladatokat lát el producerként?
– Eddig televíziós produkciókat jegyeztem, jelenleg fesztiválokat szervezek, illetve a Tehetségvadászatot koordinálom, valamint ebben a versenyben a zsűri tagja is vagyok.
– Sok pénzt kap ezért a munkáért?
– Nem kértem tiszteletdíjat erre a munkára.
– Hány zenekart hallgatott meg eddig? Volt olyan, akinek helyből adna lemezt?
– Sokat meghallgattunk már, kb. 100 körül, de így az utolsó héten még rengeteg érkezik be, szóval még van vele munka. A Tehetségvadászatnak nem célja az, hogy lemezszerződést kössön a győztessel, döntősökkel, csak eszközöket szeretnénk a fiatal tehetségek kezébe adni az érvényesüléshez, de vannak olyan együttesek, akik teljesen kész anyagot küldtek be, amely bármikor megállná a helyét a zeneboltok polcain. Eddig is tudtam, hogy rengeteg tehetséges zenész van Magyarországon, ezek után –úgymond- bizonyítani is tudom. Ez az igazi értelme az ilyen versenynek.
– Milyen gyakran találkozik a zsűri?
– Eddig az előválogatás során Kb. hetente gyűltünk össze, attól függően, hogy beérkezett-e már annyi demó, amiért érdemes volt találkoznunk. Most az utolsó héten rengeteg anyag érkezik be, most nyílván többször találkozunk majd, hiszen nagyon rövid időn belül értesítenünk kell azt a 40 együttest, akik bejutottak a középdöntőbe. A középdöntő zsűrizése során, pedig egy teljes hétig együtt leszünk, hogy kiderítsük, melyik 8 együttes kerül a döntőbe.
– Együtt döntenek, vagy mindenki dönt, és csak szavaznak?
– Is-is. Mindenkinek van önálló véleménye, amit egyeztetünk, és szavazunk. Szavazategyenlőség esetén további érvelések során közösen döntünk, hogy széna vagy szalma.
– Véleménye szerint hány zenekar tudna megélni Magyarországon a zenéből?
– Nagyon nehéz zenészként megélni bárhol a világon. Magyarországra sajnos ez hatványozottan igaz. Azonban hiszek benne, hogy az igazi tehetségek bárhol megélnek, így itthon is!
– Érdemes (anyagilag) fiatal zenekarokat felkarolni?
– Nem tudom, a Tehetségvadászat nem akar senkit felkarolni, nem akar senkit kitalálni, megváltoztatni. Mi csak eszközöket adunk azok kezébe, akiket a zsűri és a közönség érdemesnek talál erre.
– Tervezik a verseny folytatását?
– Igen, de egyelőre csak tervezzük…
– Mi az amit keresnek ebben a versenyben? Zenei tudás, újdonság, sztárjelölt?
– Nagyon fontos a zenei tudás, a jó előadásmód, és természetesen az egyediség. Sok olyan zenekar adta be a jelentkezését, akik valamely befutott együtteshez nagyon hasonló produkcióval rendelkeznek zenében, szövegben egyaránt. Mi nem ezt keressük!
– Meddig lehet nevezni? Tervezik-e a jelentkezési határidő meghosszabbítását?
– Április 22. a demók beérkezési (!) határideje, és ezen nem tudunk hosszabbítani, hiszen az előválogatás után nagyon rövid idejük van a középdöntősöknek a felkészülésre. Nincs is szükség hosszabbításra, hiszen rengeteg anyag érkezett már be.
– A versenykiírás szerint a döntőbe jutott együttesek 2005. december 31.-ig nem indulnak más tehetségkutató versenyen. Mi a céljuk ezzel?
– Nincs semmi különösebb célja a dolognak, csak szeretnénk megóvni a kezdeményezésünket…
Bíró Zsolt
[2005.04.21.]