Zenei utazás a műfaji sokszínűség jegyében
Augusztus 11. és 26. között tizenötödik alkalommal nyitja meg kapuit a Zempléni Fesztivál. Az idei évben kéthetesre bővült rendezvénysorozat több mint 70 koncerttel és számos kiegészítő programmal várja a vendégeket. A négy központi helyszínen – Sárospatakon, Szerencsen, Tokajon és Sátoraljaújhelyen – túl olyan kisebb települések is egyre aktívabban kapcsolónak a fesztiválba, mint például Tolcsva, Erdőbénye vagy a Tokaj-hegyalja borrégió központjaként emlegetett Mád.
Az idei programban – az emlékéveknek köszönhetően – helyet kapnak Bartók Béla és Wolfgang Amadeus Mozart életművének darabjai – különleges megközelítésben. Az ősbemutatóként látható Makrokozmosz című zenés táncprodukciót Bartók Zene húros hangszerekre, ütőkre és cselesztára című műve ihlette és magában foglalja a Kárpát-medencének mindazt a kulturális-etnikai sokszínűségét, amelyből Bartók méltán híres kompozíciója is született.
Mozart remekműveit most rendhagyó produkciókban hallgathatja a közönség. A Mozart „Alla Turca” című koncerten a mester keleti ihletésű kompozíciói mellett az eredeti arab és török dallamok is felcsendülnek autentikus előadásban. A bécsi klasszika mesterének zenéjét jazzbe is átgondolják a fesztivál művészei: a Mozart másként című koncerten örökzöld áriák, szimfónia- és szonátatémák csendülnek fel improvizatív betétek, rögtönzött kadenciák kíséretében. Természetesen a fesztivál immár hagyományos programjai sem maradhatnak el: a nyitóhangversenyen a Budafoki Dohnányi Ernő Szimfonikus Zenekar és a Budapesti Akadémiai Kórustársaság Bartók és Kodály egy-egy művét tolmácsolja
Kocsis Zoltán vezényletével, Cselóczki Tamás ének- és Kokas Katalin hegedűművész közreműködésével. A zárókoncerten Szlovákia egyik legkiválóbb, már sok nemzetközi sikert elért kamarazenekara, az Archi di Slovakia mutatkozik be a fesztivál közönségének.
Fellép Miklósa Erika és a Ghymes isAz idei programsorozat fellépő művészei között, a fent említetteken kívül megtaláljuk például
Miklósa Erikát, Zádori Máriát, Megyesi Schwartz Lúciát, Bálint Jánost és a
Ghymes együttest. Hollerung Gábor a fesztivál „művész házigazdájaként” idén is számos koncertet vezényel. A külföldi vendégek közül érdekes színfoltot képvisel az izraeli arab és zsidó zenészekből álló, hagyományos közel-keleti zenét játszó SheshBesh együttes.
A zenés színházi előadások számára hangulatos és különleges helyszínt biztosít a Disznókő Szőlőbirtok remek akusztikájú traktorgarázsa. Idén a Kolozsvári Magyar Opera vendégjátékával Verdi Rigolettóját élvezheti a közönség, Selmeczi György rendezésében. A társulat másik produkciójának, Csemiczky Miklós meseoperájának A brémai muzsikusoknak librettóját Varró Dániel írta; a Szabó Emese rendezésében látható előadás helyszíne a sátoraljaújhelyi Latabár Színház.
A fesztivál programján új színfoltot képviselő jazzkoncertek idén már minden este hallgathatók két állandó helyszínen, a sátoraljaújhelyi Jazz Udvarban és a sárospataki Patkó Caféban. A jazzprogramok közül kiemelkedik a Szakcsi-család –
Szakcsi Lakatos Béla valamint két fia, Béla és Róbert – önálló estje, a Szakcsi Show; Borbély Mihály és Binder Károly duókoncertje, illetve Balázs Elemér és Dés László zenei ötletének, a Contemporary Gregoriánnak bemutatója.
Az esti nagy koncertek általában húsz órakor kezdődnek, és a zenei élményt többször is borkóstoló teszi teljessé, melyet idén a fesztivál hivatalos borszállítója biztosít. A programsorozat hagyományos rendezvényei a lakomák, amelyeken a gasztronómiai értékek mellett látványos műsorral szórakoztatják a vendégeket. Idén andalúziai ízeket kóstolhatnak az érdeklődők – az étel- és italkínálat mellett vérpezsdítő flamenco-táncelőadás és -zene varázsol mediterrán hangulatot.
[2006.08.04.]