A zene mindenkié?! - bevezető gondolatok
A zene mindenkié – olvastam egyszer egy freecardon. A képeslapon volt egy kép, amin két hajléktalannak látszó emberke tolt, illetve húzott egy elég rossz állapotban lévő zongorát. A zene valóban mindenkié? Egy cikksorozatot indítunk ennek a kérdésnek a megvitatására.
Eddig csak azé lehetett a zene, aki ki tudta fizetni a hangzóanyagok árát. Manapság azonban már nem nagyon fizetünk érte. Az internet elterjedésével megváltozott az a régi jól bevált módszer, hogy bemegyünk egy lemezboltba és megvesszük a CD-t. Ez persze felvet egy csomó etikai és jogi problémát. A most induló cikksorozatunkban ezeket a problémákat vizsgáljuk meg és megpróbálunk valamilyen megoldási javaslattal előállni.
Legális és illegálisTehát említettem, hogy eddig csak azé lehetett a zene, aki megvette a CD-t, kazettát, most meg nem nagyon fizetünk érte. Persze ez nem teljesen igaz: még ha a netről (nem legális forrásból) is szerzel zenét, az is pénzbe kerül: internet-előfizetés, számítógép ára...stb. Csak az nem mindegy, hogy mi mennyibe kerül. A szélessávú kapcsolat elterjedésével egyre olcsóbban (igaz még mindig nem eléggé olcsón) csatlakozhatunk a világhálóra. Ha pedig már fent vagyunk az információs szupersztrádán, akkor már egy csomó lehetőség (legális és illegális) áll rendelkezésünkre az általunk kedvelt zenék beszerzésére.
Ez a dolog persze a zenélésből és a terjesztésből élő kiadóknak és zenészeknek (tisztelet a kivételnek) nem a legjobb hír. Foggal körömmel küzdenek ellene. Az elmúlt években sok mindennel próbálkoztak: először a fájlmegosztásra alkalmas alkalmazások üzemeltetőit, kiagyalóit próbálták jogi eszközökkel megfélemlíteni (ld: Napster-per). Ez nem járt nagy sikerrel. Aztán jöttek a felhasználók elleni fellépések. Én úgy gondolom ezek sem igazán érték el a céljukat. Láthattunk kevésbé agresszív módszereket is a helyzet rendezésére: legális (fizetős) zeneáruházak, a Creative Commons licencek vagy például a magyar előadók által szervezett „Együtt a zenéért” kezdeményezés.
Most akkor mi legyen?
A probléma megoldásra egyre jönnek az ötletek: a szélsőségestől a kompromisszumosig egyaránt. Van, aki szerint ami a neten van, az teljes mértékben felhasználható (értsd: letölthető), egyfajta kulturális kommunizmus jegyében. A másik véglet szerint a szerzői jogok megsértését keményen meg kell büntetni... Most akkor mi legyen? Lehessen ingyenesen töltögetni a zenéket, vagy nem? Ártunk ezzel vagy segítjük a fiatal, kevésbé ismert zenészeket? Ebben a kérdésben próbálunk utat mutatni az átlag zenekedvelőnek, hogy aztán mindenki szabadon eldönthesse: marad a régi módszernél vagy kihasználja a 21. századi lehetőségeit.
A cikksorozatban átvesszük az internet elterjedése miatt kialakuló problémákat és azok lehetséges megoldásait, a fájlcserélés kialakulását, a netlabelek megjelenését, Creative Commons licenceket; de szót ejtünk a nemrég beszüntetett OSZK-s dj-vizsgáról, az internetes rádiókról, a jogvédő szervezetekről és az „Együtt a zenéért” mozgalomról is.
Legyen a zene Mindenkié!!
-nagymester-
[2006.12.02.]