A Creative Commons, avagy csak néhány jog fenntartva
A Zene Mindenkié rovatunk következő része a szerzői jogok megsértésének lehetséges megoldásáról szól. A Creative Commons-licencet kidolgozó non-profit szervezet egyre több támogatóra tesz szert, és új korszakot nyithat a szerzői joggal védett anyagok terjesztésében. A CC lényege, hogy csak bizonyos jogokat tart meg az ezt használó szerző.
Lawrence Lessig, a Stanford Egyetem jogi professzora szerint a jelenlegi szerzői jogi törvények rugalmatlanok: vagy megadnak minden jogot a terjesztésre vagy maguk számára tartanak fent minden jogot. A Creative Commons rendszer lényege, hogy a kiadók és a szerzők csak bizonyos jogokat tartanának fenn saját maguk számára.
Egy non-profit cég dolgozta ki a „
Creative Commons-licencet”, ami új korszakot nyithat a szerzői joggal védett anyagok terjesztésében. A CC új lehetőségeket ad a „minden jog fenntartva” és a „nincsen jog fenntartva” között; segít abban, hogy a szerzői jogokat megtartva, fel lehessen használni a védett munkát. Az alkotó megoszthatja másokkal a szerzői jogot:. tehát megengedi, hogy mások terjesszék, bemutassák, másolják és interneten közzétegyék az alkotást - amennyiben betartják az alkotó által meghatározott feltételeket. Négy feltétel közül lehet választani.
A feltételekAz első a "
jelöld meg a szerzőt", mikor is a mű közlésének az egyetlen feltétele a szerző megjelölése. Ebben az esetben bárhol felhasználhatják a művet, de a készítő nevét jól láthatóan fel kell tüntetni.
A másik lehetséges feltétel a nem kereskedelmi célú felhasználás, vagyis a „
ne add el”. Ilyenkor a mű szintén szabadon felhasználható, de tiltja, hogy pénzt keressenek vele (illetve előtte a szerző beleegyezését kell kérni).
A harmadik lehetőség a „
ne módosítsd”, azaz a „nem módosítható munka”. Ez lehetővé teszi a másolást, terjesztést, de csakis az eredetibe, a módosítás ebben az esetben nem megengedett. Ez jó azoknak, akik a munkájukat úgy szeretnék terjeszteni, hogy a teljesen megőrizze eredeti állapotát.
Az utolsó a „
csak hasonló formában adhatod tovább” licenc. Ez biztosítja, hogy módosítás esetén az új kép ugyanolyan feltételekkel legyen elérhető, mint amilyenek az eredeti képre vonatkoztak. Ezek szerint, ha egy közzétett képem tartalmazza a hasonlósági licencet és a” nem kereskedelmi célú felhasználás”-t, akkor az abból (vagy az alapján) készült képnek is tartalmaznia kell azokat. Ezt a négy feltétel 11 különböző képen lehet kombinálni, így mindenki megtalálhatja a neki megfelelőt.
Abban az esetben, ha lemondanánk minden jogról a „
minden jog felszabadítva”-t kell használnunk. Ezzel felajánljuk a munkák fölötti kontroll a „köznek”. A köznek történő felajánlás különbözik a licenctől, ebben az esetben: "nincsen jog fenntartva".
[2007.01.23.]