Hoppon maradtak az ismert formációk
Meglehetősen sok zenészt érdekelt a Párizsi Magyar Intézet, a párizsi Zene Ünnepére meghirdetett pályázati felhívása. A rendezvényen fellépő magyar csapatokat 127 együttes közül választották ki. A nyertesek: a Napra, a Zuboly és a Live Act nevű formáció.
Az intézetnek nem volt könnyű kiválasztani a győzteseket a mintegy 130 pályázóból, akik közt indult például az Ágens, az Ando Drom, a Babos Project Special, a Balázs Elemér Group, a
Balkan Fanatik, a Barbaro, Bíró Eszter, a ColorStar, a
Csík zenekar,
Für Anikó, a
Ghymes, a Neofolk,
Schmidt Vera,
Szalóki Ági, a Sziámi, a Triton, a Vágtázó Csodaszarvas,
Jamie Winchester és Hrutka Róbert. Érkeztek jó páran a határon túlról, nevezetesen Romániából és Szlovákiából, s akadt jelentkező Svédországból is. A szinte kivétel nélkül minőséget produkáló zenekarok közül voltak, akik azért nem feleltek meg a kiírásnak, mert a pályázat feltételei között szereplő XXI. századi stílusjegyek nem minden esetben kaptak kellő hangsúlyt zenéjükben, avagy – éppen ellenkezőleg – a repertoár egyáltalán nem hordozott népzenei motívumokat.
A nyertesekA
Napra zenekar a Kárpát-medence népzenéjét értelmezik újra, modern formában. Az elektronikus és az akusztikus hangzás elegyítése, a dob, a basszusgitár és a gitár, valamint a tradicionális – hegedű, brácsa, cimbalom, tangóharmonika – hangszerek együttes megszólaltatása eredményezi a Naprára jellemző egyedi hangvételt.
A
Zuboly stílusát maguk a közreműködők „broken etnoként” azaz a break-dance és a népzene elegyeként határozzák meg. Kísérleti dallam- és hangzásviláguk hol az etno-jazzből, hol a népzenéből táplálkozó free-jazzből, hol a világzenéből merít. Számaik nem lezárt zenei anyagok, a közönség fogékonysága alakíthat a végső hangzáson.
A
Live Act formáció pop, hip-hop és vokál jazz zenét játszó, Magyarország különböző vidéki városaiból származó ifjú muzsikusai, az általuk játszott eltérő zenei stílusok ellenére egy kifejezetten az erre az alkalomra kidolgozott Live Act Folk Project - Népdalok modern köntösben elnevezésű repertoárral jelentkeztek. Harmonikus énekek és dinamikus gitárjáték jellemzi dalaikat, amely beatbox ütemekre, speciális effektekre építve igyekszik különleges hangzást kölcsönözni a magyar népzenének, ezzel újra közelebb hozni azokhoz a fiatalokhoz, akik egyre távolabb kerülnek a gyökereinktől.
A Párizsi Magyar Intézet ugyanakkor nemcsak a már ismertségre és hírnévre szert tett zenekarok számára, hanem a szárnyaikat most bontogató fiatal zenészeknek is lehetőséget kívánt nyújtani egy külföldi bemutatkozásra, amely magában hordozhatja hazai népszerűségük fellendülését is.
A kiválasztott tehetségek Párizs belvárosában, a „Magyar Sarok” szabadtéri színpadon szólaltathatják meg magyar népzenei alapokon nyugvó, azt mégis egyéni módon újraértelmező muzsikájukat, és ejthetik ámulatba dallamaikkal az összegyűlt közönséget a Saint-Sulpice tér és a Luxembourg park közötti helyszínen, a Szenátus tövében.
-nagy-
[2007.05.30.]