Szentendrei Teátrum
1969-ben színművészeti főiskolások ötlete nyomán Szentendre különleges atmoszférájú barokk Fő terén nyári színház született. Júliustól augusztusig a tér egyik sarkában színpad állt, díszletként a 18. századi kereskedőházak szolgáltak.
Tíz évig tartott a Teátrum hőskora, melyet szellemi pezsgés, nagyszerű előadások és a művészeti vezetésben két név: Békés Andrásé és Zsámbéki Gáboré fémjeleztek.
Egy átmeneti korszak után, amikor a városban több helyen zajlottak színházi előadások, a Szentendrei Teátrum a barokk Városháza belső udvarán talált otthonra. A klasszikus színjátszás legjobb hagyományait idéző darabok és a vasárnap délelőtti gyerekelőadások ma is itt kerülnek színre.
1999-ben Szentendre új kulturális intézménnyel gazdagodott. A régi fűrészmalom felújításával létrehozott MűvészetMalom képzőművészeti kiállítások mellett a társművészetek rendezvényeit, köztük a Szentendrei Teátrum előadásait is befogadja. A malom félkész épületének izgalmas belső terében új játszóhely alakult, amely ideális helyszíne a műfajok határait átlépő stúdió előadásoknak.
A Szentendrei Teátrum harmadik játszóhelye a Dunaparti Művelődési Ház udvara, ahol a kis színpadot körülölelő tornyos polgárház természetes díszletként szolgál a vidám, kamarajellegű előadásokhoz.
Évente két-három új bemutatóval, zenés, prózai és táncszínházi előadásokkal várja közönségét a három helyszínen június 23-tól augusztus 28-ig a Szentendrei Nyár keretében a Szentendrei Teátrum.
[2005.06.06.]