Slash
Saul Hudson, azaz Slash Angliában született 1965. július 23-án. Afro-amerikai édesanyja olyan művészeknek tervezett fellépő ruhákat, mint John Lennon vagy Diana Ross; angol édesapja pedig többek között Neil Youngnak és Joni Mitchellnek készített albumborítókat. A hetvenes évek elején költöztek Los Angelesbe, majd a szülők elváltak, s Slash „új apja” David Bowie lett.
Tizenévesen BMX-ezett is, de hamar rákapott a gitározásra: miután egymaga elkészítette az első gitárját, folyamatos gyakorlás következett, melynek következtében otthagyta az iskolát s különböző bandákkal (pl. a Road Crew nevű Motörhead tribute-tal) zenélt. Slasht már fiatal korában olyan együttesek befolyásolták, mint Led Zeppelin, Rory Gallagher, Eric Clapton, the Rolling Stones, Queen, Aerosmith, Jimi Hendrix, Jeff Beck és Neil Young.
Világhírnevet az ikonikus Guns N’ Roses-zal szerzett, amit az alapító tagok (Slash, Steven Adler, Izzy Stradlin, Axl Rose, Duff McKagan) 1985-ben keltettek életre. Bemutatkozó lemezük (Appetite For Destruction, 1987) azonnal hatalmas siker lett – de a problémák is gyorsan jelentkeztek. Hamarosan a banda több tagja, köztük Slash is drogfüggővé vált. Talpra állni nem mindegyiküknek sikerült, dobosuktól 1990-ben megváltak.
A ’88-as G N’ R Lies c. albumot követő négyéves szünet után 1991-ben a Use Your Illusion I és Use Your Illusion II című albumokkal jelentkeztek, amit gigantikus, 28 hónapos turné követett. Ennek befejeztével Slash megkapta az amerikai állampolgárságot.
A kilencvenes évek közepe felé az egyre keresettebb gitáros számos új dalt írt, amiket viszont Axl Rose nem fogadott el, így megalakította saját projektjét Slash’s Snakepit néven. 1995-ben kiadták az It’s Five O’Clock Somewhere című albumot.
1996. augusztus 14-én Slash fellépett a Pepsi Szigeten, s ezt követően született meg blues zenekara, a Slash’s Blues Ball. A Guns N’ Roses további zenei irányvonalát illetően nem tudtak egyetértésre jutni Axl Rose-zal, ezért hivatalosan is kilépett a bandából, majd 1997 őszéig a Blues Ball-lal turnézott.
Ezután ismét a Snakepit-tel dolgozott, s 2000-ben megjelent második, Ain’t Life Grand című albumuk. A kapcsolódó turné során az AC/DC előzenekaraként (is) szerepeltek. Mégis, 2001-ben Slash feloszlatta a bandát, hogy szólóprojektbe kezdjen…
Ebből a kísérletből nőtte ki magát 2003-ra Slash régi-új együttese, a Velvet Revolver, aminek rajta kívül még két ex-Guns-tagja volt (McKagan és Sorum), énekesük pedig Scott Weiland (ex-Stone Temple Pilots) lett. Csatlakozot tmég hozzájuk Dave Kushner (Wasted Youth). Két albumuk jelent meg, 2004-ben a Contraband, illetve 2007-ben a Libertad, s mindkettőt hosszú turné követte. (2008-ban Weiland távozott a bandából.)
Számtalan elismerés és díj után Slash 2010-ben végre tényleg kiadja igazi szólóalbumát, melyhez – elismertségének újabb bizonyítékaként – nem kisebb zenészek adják nevüket, mint Ozzy Osbourne, Lemmy Kilmister, Iggy Pop vagy Dave Grohl.
[2007.09.24.]