Hárman is esélyesek Az év jazz előadója elismerésre
Harmadik alkalommal osztják ki a Művészek Magyarországért Díjat 2009 őszén. Ezúttal az év jazz és varieté előadójára, filmes és színházi rendezőjére szavazhat a közönség.
A Magyarok Egymásért Szövetségét (MESZ) és a Nyugodt Családi Háttérért Alapítványt, azaz a Művészek Magyarországért Díj létrehozóit az a cél vezérelte, hogy a különböző kategóriákban induló művészeket elismerésben részesítsék az elmúlt évben nyújtott tevékenységükért, segítve ezzel, hogy minél magasabb szinten és minél tovább élvezhesse a közönség kiváló munkájukat. A Díj amellett, hogy komoly anyagi jutalommal jár, morális és erkölcsi formában is segíti legjobbjaink munkásságát.
Az elismerést negyedévente adják át. Az MMD 3. negyedévétől munkába állt az örökös tagsággal járó állandó Szakmai Jelölő Bizottság. Az aktuálisan futó művészeti kategóriák nomináltjait már ez a 9 fős, elismert és közismert szakemberekből álló kuratórium állította: az év filmes rendezője Szabó Simon, Fonyó Gergely és Herendi Gábor, varieté előadója Méhes Csaba, Hrisafis Gábor és a Duo Garacas, színházi rendezője Bagó Bertalan, Vidnyánszky Attila és Somogyi Szilárd, a jazz előadója pedig Harcsa Veronika, Oláh Dezső és Barabás Lőrinc lehet.
A fiatal, aranytorkú énekesnő, dalszerző Harcsa Veronika 2008-ban szerzett diplomát a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola jazz tanszakán. Első együttesét Harcsa Veronika Quartet néven alapította 2005-ben, jelenleg az énekesnő saját szerzeményeit adják elő. Még ugyanebben az évben elkészült debütáló albuma, a Speak Low.
A lemez 2007-ben Japánban is megjelent és rögtön a vokális jazz lemezeladási lista élére ugrott. Nem sokat váratott magára a hazai siker sem: a 2008-as Budapest Fringe Fesztiválon a Fringe Legjobb Hangja díját érdemelte ki a művésznő. 2008-ban két új albummal is jelentkezett: You Don't Know It's You (Fonogram Magyar Zenei Díj 2009 - az év hazai jazz albuma) és Red Baggage címmel. Zenekari fellépései mellett, kortárs művészeti és elektronikus zenei produkciók aktív résztvevője.
Oláh Dezső a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazz Tanszékének hallgatója, Oláh Kálmán Liszt-díjas érdemes művész tanítványa, az improvizatív kamarazenélés egyik legnagyobb hazai reménysége. A 2. Nemzetközi Kodolányi Jazz Verseny legjobb szólistája. 2005-ben megalapította az Oláh Dezső Triót.
A formáció modern európai kollektív improvizáción alapuló zenét játszik. A zenekar rövid fennállása óta nagy sikerrel koncertezett a Művészetek Palotájában, a Budapest Jazz Clubban és a Magyar Rádió Márványtermében is. On the Way Home című művét 2008 novemberében a Jazz Combo Verseny legjobb kompozíciójának választották meg. A fiatal zongorista tehetségét és kvalitását mi sem bizonyítja jobban, minthogy a magyar jazzélet olyan kiváló muzsikusai vállalják kíséretét, mint Berkes Balázs és Kőszegi Imre.
Barabás Lőrinc 12 évesen kezdte
Barabás Lőrinc komolyzenei tanulmányait 12 évesen kezdte. Érdeklődése hamar a jazz színes világába röpítette: a Kőbányai Zenei Stúdió hallgatója lett, majd a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazz tanszakán végzett az ország egyik legjobb trombitásának, Fekete-Kovács Kornélnak a tanítványaként. Jelenleg a Soulwhat, az Irie Maffia, valamint az Uptown Felaz együttesekkel játszik.
Ez utóbbi zenekarral való gyümölcsöző munkakapcsolat eredményeképpen született meg a Kész Cirkusz c. filmszemledíjas alkotás zenei anyaga. 2005 novemberében létrehozta a saját zenei elképzeléseit leginkább tükröző Barabás Lőrinc Eklektric formációt. A BLE, melybe a fiatal, tehetséges dzsesszisták mellé a hazai hiphop kiválóságait is meghívta a dzsessz és a nagyvárosi stílusok ötvözését tűzte ki célul.
Szeptember 25. déli 12 óráig pedig szavazz kedvenceidre az MMD weboldalán!
Az elismerés III. negyedévi díjkiosztó gálájára 2009. szeptember 27-én kerül sor a Budapesti Kongresszusi Központ Pátria Dísztermében, ahova meghívják az ország elismert színművészeit, a Nemzet Színészeit, színházigazgatókat.
Ajánljuk! Igényesség kívül-belül! László Attila and Friends: Babel - Jazz elegánsan
- zene.hu -
[2009.07.15.]