"A mából próbálom kihozni a maximumot " - Művészportré Vörös Nikolett énekesnővel
- Számos zenekarban, együttesben megfordult tál már. Mit lehet ezekről a zenei formációkról tudni?
- Voltak ilyen-olyan próbálkozások, énekeltem show zenekarban, vagy olyanban, mely filmzenéket játszott. Nem éreztem jól magam többnyire ezekben, nem is volt hosszú életű egyik közreműködésem sem. Jelenleg a VNQ mellett, énekesnője vagyok az „Ez a Divat” zenekarnak. 3 éve kértek fel az énekesnői posztra, azóta dolgozunk együtt. Műfajilag amolyan pop-os, elektronikus zenét játszunk jazz-es elemekkel. Szinte csakis saját számok vannak a repertoárunkban, így lehetőségem van zenei gondolataimat eljuttatni más réteghez is, ami nagyszerű. Számos külföldi és hazai koncerten vagyunk túl, több válogatás lemezen szerepelünk, sőt idén még egy bakelit lemezen is megjelent egy dalunk.
- Ha jól tudom, sajátzenekarod van, a Vörös Niki Quartet. Hol láthat, hallhat a közönség benneteket?
- Zongorista bátyámmal, Lacival egy időben kezdtünk el jazz-t tanulni, így nem volt kérdés, hogy együtt alapítunk zenekart. Olyan igazi „tesós”, „legjobb - barátos” kapcsolat a miénk, jól megértjük egymást a színpadon és a próbákon is. Kezdetben Szalay Tomi bőgőzött velünk, együtt ismerkedtünk a színpaddal, tanultunk meg színpadon létezni, játszani, alkotni. A tanuló éveink voltak ezek, és örülök, hogy sok fellépési lehetőséget kapott már akkoriban is a zenekar. A VNQ jelenlegi felállása Péterfi Atival és Jeszenszky György dobossal vált teljessé, akik, egyedi, karakteres játékukkal új utakat, lehetőségeket adnak a zenekarnak, az együttes megszólalásában. A zenekarral budapesti és vidéki jazz klubokban, vagy fesztiválokon találkozhat a közönség. Az aktuális koncert dátumokról a honlapunkon (vorosnikolett.hu), vagy a facebook oldalunkon találnak információt. Legközelebbi fellépésünk a bambergi Tucher Blues and Jazzfestival-on lesz aug.6-án Németországban.
- Egy debütáló lemezt is készülsz kiadni, vagy össze is állt már ez a zenei anyag?
- Igen, a hosszú évek munkája lassan lezáródni látszik. A napokban kaptam kezembe a lemezeket, amit már nagyon vártam.
A lemezen Michel Legrand francia zeneszerző műveit bújtattunk „jazz köntösbe”, címe: Ask Yourself Why. Évekig keresgéltem milyen zenét szeretnék játszani, mi az, ami igazán belőlem szól. Michel Legrand dalai rám találtak az évek során, szépen lassan egyesével. Sokszor évekig keresünk valamit, és amikor rátalálunk, azt érezzük „de hiszen ez itt élt bennünk, végig velünk volt”. Így voltam Legrand dalaival, úgy éreztem, ismerem mindet, a szívemből szólnak, ki tudom általuk fejezni önmagam. De a legfontosabb, hogy meg tudtam valósítani bennük a zenei elképzeléseimet anélkül, hogy kifordítottam volna önmagukból a dalokat. Csodálatos egymásra találás volt, izgalmas munka.
- Köztársasági ösztöndíjban is részesültél, de már zenei díjat is nyertél. Beszélnél erről az olvasóknak?
- Sajnos túl sok zenei díjat nem tudhatok magam mögött, bár a paksi zenei versenyen két ízben is megkaptam a legjobb énekes díját. Igazság szerint ezen kívül nem is indultam zenei versenyeken, nem volt időm rá, hogy felkutassam ezeket, vagy nem éreztem készen magam rájuk. 2009/2010-es tanévben kaptam meg a Köztársasági Ösztöndíjat, melyet az egész Zeneakadémiáról összesen 6 tanuló nyert el. Ennek feltétele a kiváló tanulmányi átlag, zenekari munka, fellépések, illetve egyéb zenei tevékenység volt. Az első jazz tanszakos hallgató voltam, aki ilyen ösztöndíjban részesült, büszke voltam rá nagyon!
- A repertoárotok, hogyan áll össze? Melyik az a műfaj, ami a legközelebb áll hozzád a zenén belül?
- Válasz: A repertoárunkban az autentikus jazzdalok, és modern hangzású kortárs jazz standard-ek egyaránt szerepelnek. Bátyám, Laci gyönyörű dalokat ír, nagyszerű zeneszerző és zongorista, az Ő dalai is a repertoárunk része. Gyermekkoromban imádtam a táncdalokat, Édesanyám állandóan ezeket hallgatta, 10 évesen fújtam kívülről az összes Kovács Kati, Cserháti, és egyéb dalokat. Mély gyökerek ezek egy zenész életében. Azok a dalok, amelyeket most lemezre rögzítettünk, valahol a táncdal és a jazz határán mozognak, úgy érzem. Általuk tudom ötvözni a gyökereimet a jazz –zel, és ez nagyszerű. Hihetetlen jó műfaj a jazz, tele változatossággal, és szabadsággal, és mindig tud valami újat, valami meglepőt nyújtani. Azt hiszem mindig a jazz eszközeivel sikerül a saját zenei világomat a legjobban kifejeznem, ez talán azt jelenti, hogy ez áll hozzám a legközelebb, nem? – kérdez vissza mosolyogva.
- Milyen terveid vannak, és mi az, amit feltétlen szeretnél megvalósítani a közeljövőben?
- A nagy tervek szövögetése nem az én műfajom, mindig csak picit nézek előre, inkább a mából próbálom kihozni a maximumot. Ezért elsődlegesen most erre a lemezre koncentrálok. Szeretném bemutatni, koncertezni itthon és külföldön egyaránt. Örülnék, ha minél több emberhez eljutna a zenénk, és izgatottan várom, hogyan fogadja majd a közönség. Természetesen bízom benne, hogy a jövőben lesz még miről énekelnem, lesznek újabb és újabb gondolataim, amit ugyanilyen lelkesedéssel szeretnék majd megosztani a közönséggel.
- Tamás István/Amerikai-Magyar Hírújság -
[2012.08.28.]