Jubileumi koncertsorozattal ünnepel a Tankcsapda! - Interjú Lukács Lacival
Pont azon gondolkoztam, hogy a Baj Van!! volt az első albumotok, amin kifejezetten erős, vehemens dalok vannak. Vajon melyik nóta az, ami a leginkább alkalmas arra, hogy elindítson egy koncertet? Ez azért nem egyszerű feladat.
Az a helyzet, hogy általában a zenekarok egy ilyen ötletre azt mondanák, hogy ez idiotizmus, de hozzáteszem, hogy amikor meghirdettük a Béoldal turnét, és kimondtuk és elmondtuk mindenkinek, hogy ez egy olyan turné lesz, mindenki úgy vegyen jegyet a koncertek bármelyikére, és úgy jöjjön el, hogy egyetlen ismert számot sem fogunk játszani, akkor mindenki azt mondta, hogy hülyék vagyunk. „Hogy lehet úgy elmenni egy turnéra, hogy direkt megmondjátok, hogy nem fogtok játszani egyetlen ismert számot sem?” Mi ezt is megcsináltuk, bevállaltuk és őszintén szólva, nagyon jól tettük. Nagyon jó élmény volt nekünk is, és a közönségnek is. Ez megint egy olyan dolog, hogy nyilván senki nem gondolná, hogy egy Tankcsapda koncert 2018-ban az „Anarchia az éjszakában” vagy a „Tetoválj ki” című számmal kezdődhet. Azért ezt nem gondolnák az emberek, márpedig könnyen elképzelhető, hogy ezek a dalok is a műsor legelején lesznek.
Hát igen, de talán pont attól fejlődik folyamatosan a Tankcsapda, hogy rengeteg alkalommal csináltok olyat, amit más zenekar nem. Azt gondolom, hogy egyébként is nagyon bevállalós zenekar vagytok. Elég, ha csak a tetőkoncertet, a körszínpadot, vagy akár a Béoldal turnét említem. Hogyan születnek meg ezek az ötletek?
1999 végén, vagy ha úgy tetszik 2000 év elején a zenekarban jelentős változás történt: az addigi dobos a zenekarból elment, a zenekar első tíz évében velünk dolgozó menedzser is elment a zenekarból, Cseresznye elutazott több hónapra, nem egészen egy fél évre Amerikába. Kívülről nézve gyakorlatilag egy szál magam maradtam, mint a kisujjam.
Ez persze így nagyon nem igaz, mert akkor csatlakozott Fejes Tomi, aki friss lendületet hozott a zenekarba már azzal, hogy egyáltalán egy új ember jött. Ketten maradtunk, hónapokon keresztül ketten zajoltunk, kalapáltunk a próbahelyen és gyakoroltunk régi számokat, meg igyekeztünk új dalokat is írni. Nemcsak igyekeztünk, írtunk is új dalokat közösen, ketten. Akkor és ott - bár akkor ezt még nem tudtuk annyira tudatosan - elkezdődött egy olyasfajta változás, egy olyasfajta fordulat, ami egyértelműen Fejes személyéhez köthető.
Innen lehet számítani a zenekarnak a jóval tudatosabban és sokkal megtervezettebben dolgozó időszakát. Az első tíz év nagyon fontos volt ahhoz, hogy az azt követő időszak sikeres legyen. Az első tíz évre lehetett és kellett is építeni. Elég, ha csak annyit mondok, hogy annak a tíz évnek az egyik dala volt például a „Mennyország tourist” is.
Az első 10 év ugyanolyan fontos a zenekar életében, mint az azóta eltelt majdnem húsz. Viszont az is igaz, hogy üzleti, meg szemléletmódbeli értelemben véve Fejnek nagyon sok ötlete volt és nagyon sok jó ötlete van most is. Lehetne mondani, hogy mindent Fejes talál ki, ami sokszor tényleg így is van meg azt is lehetne mondani, hogy Ő találja ki a dolgok egy részét, egy részét pedig mi találjuk, de igazából nem ez a lényeg. Sokkal inkább az, hogyha az az ötlet beindítja-e a zenekar fantáziáját. Egyébként gyakran jönnek tőle ötletek, hozzáteszem, de jöhet ötlet Siditől, vagy tőlem, vagy akár Bakó Csabitól, vagy Őri Feritől is. Ha az ötlet jó, ha abban van valami olyasfajta fantázia, olyasfajta kihívás, ami ahogy mondtad te is a zenekarra jellemzően kilépünk a saját komfortzónánkból, akkor igyekszünk a saját határainkat, az ésszerűségest figyelembe véve persze, feszegetni, és megvalósítani. Olyankor már mindegy, hogy kinek az ötlete volt, sokkal fontosabb az, hogy az valóban beindítson bennünket.
Ezt a tematikát, hogy időrendben menjünk, például Tomi mondta először, ő javasolta, hogy mi lenne, ha csinálnánk egy ilyet. Mi meg azt mondtuk, hogy ez tök jó ötlet, csináljuk meg, és onnantól kezdve már nem azzal foglalkoztunk, hogy ki találta ki. Ő se azon döngeti a mellét, hogy ezt most ő találta ki, és mi sem azzal vagyunk elfoglalva, hogy ezt most ő találta ki és nem én. Ez egy jó ötlet és onnantól kezdve, hogy mindenkinek tetszik, megy a dolog.
Például a „Dolgozzátok fel!” lemeznek az ötlete úgy alakult ki, hogy nekem volt nagyon, nagyon régről, még a zenekar első dekádjából egy ilyen ötletem, ami aztán sok éven keresztül pihent. Aztán egyszer a turnébuszban mentünk A városból B városba, és be voltunk rúgva (mármint Fejes meg én, Sidi nem iszik). Be voltunk rúgva, és nem is tudom, talán Eddát énekeltünk. Üvöltött a kocsiban éjszaka az országúton valamelyik régi lemezük, és torkunk szakadtából énekeltünk, és akkor valaki bedobta, hogy: „- Nem csinálunk egy ilyen lemezt? - De csináljunk!”
… és üvöltöztünk tovább részegen. Másnap mikor felkeltünk akkor emlékeztünk rá és elkezdtünk dolgozni a dolgon. Innentől kezdve már nem az volt érdekes, hogy ez kinek a száját hagyta el először. De egyébként jellemzően, sok esetben valóban Tominak vannak ilyen eszement ötletei. Az is igaz persze, hogy nem minden hülyeségét valósítjuk meg. (nevet)
Azért lehet, hogy egy-két ötlet meredek lenne, ha megvalósítanátok. Vagy nem?
Nem azért mert meredek, hanem sokkal inkább azért mert nálunk a zenekarban az a jó, hogy vagyunk mi 3-an, meg van Bakó Csabi, meg Őri Feri, és így azért tíz szem többet lát, mint kettő. Ez nem csak az ő két szemére igaz, ez igaz az én két szememre, és bárki másnak a két szemére. Pont ezért szoktunk rendszeresen ilyesmiről közösen dumálni, e-maileket dobálunk egymásnak, rendszeresen összeül a zenekar, hogy megbeszélést tartsunk az ötletekről, beszélgetünk, hogy jó ötlet-e, ha igen, akkor hogyan tovább, ha nem, akkor miért nem, ha csak részben, akkor hogyan lehet fejleszteni. Pont azért, mert akkor tud egy ilyen ötlet igazán működni, hogyha mindenki a magáénak érzi a megfelelő részét, és hogyha valaki nem érzi a magáénak ezt, még ha az ötletgazda jó ötletnek tartja is, akkor inkább hagyjuk a dolgot, de legalábbis pihentetjük.
Külföldön is turnéztok majd, ezzel a Lukács fél évszázad koncert programmal?
Ebben az évben nem játszunk túlságosan sokat külföldön. Azt azért hozzáteszem, hogy a külföld kifejezés alatt azokat a bulikat értjük, amik nem magyar lakta területen történnek. Hogyha Erdélyben vagy a Felvidéken játszunk egy fesztiválon, ahogy játszunk majd idén nyáron is azokat mi nem számítjuk külföldi koncerteknek. Jóllehet határon túl vannak, de azok mégiscsak magyar lakta területek. Ezt most nem politikai értelemben mondom, hanem ha úgy tetszik etnikai értelemben. Ebben az évben ilyen értelemben véve sok külföldi koncertünk nem lesz. Ez is egy szándékos dolog. A legutóbbi három évben nagyon sokat játszottunk külföldön, tengerentúlon, kelet felé is indultunk, nyugat felé is indultunk. Kurva sok helyen voltunk. Ebben az évben túl sok külföldi koncertünk nincs. Szeptemberben lesz mindösszesen két hétvége. Azt hiszem talán négy buli. Ebben az évben elsősorban Magyarországra fókuszálunk, és dolgozunk az új dalokon is. Reményeim szerint nemsokára már stúdióba is mehetünk. Ha nem is egy komplett lemeznyi dologgal, de néhány új dallal biztosan. Ez is csak azt mutatja, hogy egyfolytában zsizseg a zenekar. Nem tudunk a seggünkön megülni, őszintén szólva nem is nagyon akarunk, de nyilván mindenhez idő kell, és a külföldi turnék, rengeteg időt felemésztenek. Nem is a koncertek száma a sok időnként, sokkal inkább a megtett távolság. A városok, az országok, a földrészek közötti távolság. Ezeket logisztikai meg mindenféle szempontból meg kell tudni csinálni. Ehhez idő kell, és minél több időt fordítasz erre, annál kevesebb marad, mondjuk a kreativitásra, vagy legalábbis a munkának arra a részére, amikor összerakod a dalokat a próbahelyen. Ötletek persze mindig vannak. Mindig jönne szöveg és zene ötletek, de hogy ezekből aztán valóban dalt formálj, ahhoz azért mindenképpen idő kell. Úgyhogy ebben az évben sokkal inkább foglalkozunk az itthoni koncertekkel, és sokkal többet azzal, hogyha idén még nem is, de jövőre mindenképpen legyen új, komplett Tankcsapda lemez.
Milyen érzés volt, amikor meghallottad a Legjobb méreg első akkordjait, a Metallica budapesti koncertjén?
Elérzékenyültem, de ha őszinte akarok lenni, akkor azt mondom, hogy egyszerűen csak sírtam. Lehet, ez nem annyira macsós dolog, de ez a helyzet. Nem akarom ezt túlragozni de mindenkinek kívánnom, hogy éljem meg ilyen felemelő pillanatokat az életében!
A Metallica a mostani turnéja során többször is játszott helyi dalt. Számítottatok rá, hogy Budapesten egy Tankcsapda dalt szólaltatnak majd meg?
Volt egy fülesünk, hogy lehetséges, hogy lesz ilyen, elképzelhető ez a dolog. Van egy srác aki mindkét zenekarral kapcsolatban áll, de az Ő kérésére illetve az Ő kérésükre erről többet nem szeretnék mondani.
A következő oldalon folytatjuk.
[2018.04.22.]