Szerelemeskedni és zenét csinálni géppel nem lehet
2007. június 23-án a Petőfi Csarnok ad otthont annak a jubileumi koncertnek, amelynek Takáts Tamás 50. születésnapja adja az apropóját. Az ünnepeltet a közelgő születésnapja, a koncert, „Az első 50 év” címmel megjelenő könyv kapcsán kérdeztük.
- A jubileumi koncerten több vendégzenekar fellép. Mi alapján választottad ki őket?
- A Frank Zappa Emlékzenekarban és az F. Zámbó Happy Dead Band-ben régen játszottam, és most is énekelni fogok velük, azért hívtuk meg őket vendégként. Az Ölveti Blues Band az egyetlen a meghívottak közül, ahol soha nem játszottam, csak jammelgettünk már együtt. Viszont szerettem volna valami olyan bandát is akartam meginvitálni, ahol nem szerepelek. Szükség van a pihenésre, mert utána több mint négy órán keresztül fogok énekelni a többi vendégzenekarral. Egyébként az Ölvetihez is van közünk annyiban, hogy ott játszik az a fiú, aki a Pocsolyába léptem című népszerű dalunknak írta a szövegét.
- Mennyi időt fognak játszani az egyes zenekarok?
- A vendégzenekarok 15 és 45 perc közötti műsoridőt zenélnek. Van olyan zenekar, amelyikkel csak két nótát játszom, van akikkel ötöt - személy szerint 12 produkcióban fogok részt venni. Mindenféle zenei stílus képviselve lesz, tehát mindenki meg fogja találni a hozzá közel álló zenét, lesz jazz, blues, rock, még autentikus népzene is, ahogy kell, mert mindenféle zenét szeretek.
- Hangodnak fénye egy kicsit sem kopott meg a sok év éneklés után. Jársz-e énektanárhoz?
- Nagyon sokáig jártam, de még régen. Egyszer 18 éves koromban elment a hangom, ettől teljesen kiborultam. Egyik osztálytársam mondta, hogy menjek el egy énektanárhoz. Szerencsém volt, mert nagyon jó szakemberhez mentem el, - aki időközben már elköltözött erről a világról - Szelle Emmi nénihez jártam, és operaénekesi hangképzést tanultam nála. Erre azért volt szükség, mert úgy gondoltam, hogyha az akadémikus technikát birtokba veszed, akkor jöhet utána a szabadság, tehát akkor már ki tudsz alakítani egy saját stílust, ha az alapokat elsajátítottad. Egyik legnagyobb muzsikus szerintem Bach, a másik kedvencem pedig Charlie Parker, és Ő mondta azt, hogy – ez nekem ilyen vezérelv: „Ha nagy zenész akarsz lenni, akkor tanulj meg mindent a zenéről, tanulj meg mindent a hangszereden. Aztán az egészet felejtsd el, és kezdj el játszani.” Aztán eltávozott közülünk az énektanárnőm, és azóta én már nem járok énektanárhoz.
- Miért jó az élőzene?
- Azért, mert emberi. Két fontos dolog van, amelyet gépekkel szerintem nem lehet csinálni: szerelmeskedni és zenét csinálni.
[2007.06.11.]