Ők is lesznek a Világzenei Nagyszínpadon - hétfői kavalkád
Nem ismered a Világzenei Nagyszínpad fellépőit? Kíváncsi vagy melyik együttes milyen zenét játszik? Mi összeszedjük, neked csak válogatnod kell. Augusztus 13, hétfő.
Latin és drum'n'bass - SidestepperAz angol-kolumbiai
Sidestepper az elektronikus latin zenei színtér egyik meghatározó zenekara :1997-ben kezdett hódítani Logozo című maxijával. A Bogota-London-tengelyen működő Sidestepper az angol Richard Blair és a kolumbiai Ivan Benavides közös vállalkozásaként – s hozzá meg-megújuló felállással – azóta három albumot készített (More Grip, 3AM: in beats we trust, Continental), s egyben jelentős élő produkcióvá vált, a salsa, a cumbia és a drum ’n’ bass keverékével. A Sidestepper a sziget hétfői napján, azaz
augusztus 13-án, 17:00-kor lesz.
Népzene másként - Szájról SzájraA
Szájról szájra három nagyszerű fiatal énekesnője külön-külön már sokat tett az asztalra.
Bognár Szilvia útja az Anima Sound Systemtől a Makámon át vezetett a szólópályáig,
Herczku Ágnes a Magyar Állami Népi Együttes énekes szólistájaként és a Fonó zenekar énekesnőjeként ragyogott, míg
Szalóki Ági az Ökrös együttes és a Besh o droM énekesnőjeként, majd a Szalóki Ági Quintet élén futott be.
Az elmúlt évek talán legnagyobb zenei meglepetései közé tartoznak azok a zenei kísérletek, amelyek a magyar népdalkincs legszebb dalaihoz nem a megszokott módon közelítenek, vagyis nem autentikus népzenével kísérve adják elő: ma már tudjuk, hogy egyaránt gyönyörűen illeszkedik a népdalokhoz egy ízlésesen megkomponált dzsessz kíséret, csakúgy mint a más népek hangszeres hagyományaiból merítő és a lelki rokonságot hangsúlyozó világzenés hangzás. A Szájról szájra projekt újító szellemű zenészeket gyűjtötte egy csapatba.
Augusztus 13, Világzenei Nagyszínpad, 18:15.A lapp zene hírnöke - Mari BoineMari Boine a norvégiai lapp zenekultúra múltjának és jövőjének legizgalmasabb hírnöke. Boine jó tizenöt éve gyakorolja küldetését, s azóta, hogy 1990-ben Peter Gabriel kiadója megjelentette Gula Gula című lemezét, kijött egy fél tucat lemeze, olyan remekművekkel, mint a Leahkasin vagy a Jan Garbarek közreműködésével készült Eight Seasons. Legújabb anyaga, a tavalyi Idjagiedas az életműve legintimebb darabja, mely egymásba olvasztja az Északi-sarkvidéket Afrikával, az ősi lapp tradíciót a naprakész elektronikával, a szenvedélyt az elfojtással, s miközben megtáncoltatja a természeti erőket, Boine sötétlő démonjaihoz éppoly megindítóan szól.
Világzenei Nagyszínpad, augusztus 13, 19:45.
Salsamuffin - Sergent GarciaBruno Garcia 1997-ben mutatkozott be Párizsban – akkor még a Ludwig Von 88 élén – a New Morning Club latin zenei fesztiválján. Akkoriban a punkot, a reggae-t és a latin melódiákat keverő sound systemsben utazott, a hirtelen siker hatására azonban néhány hét múltán új csapatot szervezett. Ez lett a Sergent Garcia, mely a raggamuffin és a salsa ötvözetéből alkotott „salsamuffin” műfajteremtője, 1999-es Un poquito quema’o című debütáló albumával pedig Franciaország – és az európai latin zenei színtér – egyik legkedveltebb zenekara lett.
Koncertjeit a napsütéses karnevál és a határtalanság szinonímájaként tartják számon, melyből a latin zenei irányzatok – salsa, son, cha-cha, rumba, cumbia – , továbbá a ragga, a ska és a reggae mellett a cigányzenék és az észak-afrikai irányzatok rajongói is kiszippanthatják a magukét. Legújabb albuma, a tavalyi Mascaras mexikói színektől pompázott; egyszóval, minden okunk megvan, hogy egy könyörtelenül táncos bulit várjunk a
Világzenei Nagyszínpadon, augusztus 13-án este fél tízkor.-nagy/sziget-
[2007.08.02.]