P.Mobil jubileum: a rock and roll négy évtizede
A most negyedik ikszét taposó P.Mobil augusztus 19-én, hétfőn a Budapest Parkba várja a zenekar híveit, ahol három órán keresztül dübörög majd a színtiszta rock. A közös ünneplést azok a meghívott vendégek teszik teljessé, akik részesei voltak az Örökmozgó elmúlt négy évtizede sikereinek és hányattatásainak.
Örökmozgó lettem, nem állok sohasem
Az idén negyven éves P.Mobil ünnepi műsorral kívánja megköszönni közönségének a mögöttük hagyott négy évtizedet. A Budapest Park színpadán három órán keresztül dübörög majd a rock, amelynek igéjét a veterán zenekar kezdte hirdetni, majd plántálta el Magyarországon. Az első órában a Bajnok Rock Team és a Gesarol elnevezésű csapat osztozik a deszkákon; előbbi a legendás basszusgitáros Kékesi „Bajnok” László - aki 1974-től 1996-ig erősítette a P.Mobil sorait - jelenlegi formációja, míg az egykori, rosszemlékű rovarirtóról elnevezett banda 1969 és 1973 között működött az Örökmozgó jogelődjeként. Műsorukon azok a már-már elfeledett korai felvételek szerepelnek, amelyekkel a zenekar elérte kezdeti sikereit.
Schuster Lóránt zenekarvezető és mindenes vezényletével 20 órától lép színpadra a Baranyi László énekes (aki gitározik is), Sárvári Vilmos szólógitáros, Tarnai Dániel basszusgitáros, Szabó Péter billentyűs és Szebelédi Zsolt dobos alkotta társulat, akik készülő, hamarosan napvilágot látó új albumuk (Farkasok völgye – Kárpát-medence) néhány nótájának bemutatóján kívül bőséggel merítenek a P.Mobil- életmű gazdag repertoárjából. Bizonyára felcsendülnek azok az Örökmozgóra jellemző dalok is, mint az Utolsó cigaretta, vagy a Kétforintos dal, melyek nagy mértékben hozzájárultak ahhoz, hogy a közönség megszeresse és nemegyszer országos turnéikra is hűségesen elkísérje a zenekart.
Minden valamire való születésnapot a meghívott vendégek tesznek teljessé. A zenekar egykori örökifjú basszusgitárosa mindenkor örömmel tesz eleget a szíves invitálásnak – amelyet ezúttal sem utasított vissza: Kékesi Bajnok László, aki huszonkét évet húzott le jóban-rosszban a P.Mobillal, saját bandája után az anyaformációval -, és persze basszusgitárjával - is felidézi a régi szép időket. És aki azt gondolná, a Nagy Rockgeneráció eltemettetik érett (ám még koránt sem szép) korba lépett, kiérdemesült képviselőivel – bizony nagyot téved! Hiszen máris itt az utánpótlás: Somogyi Remig kiváló képességű, mindössze tizennégy (Ő még csak most 14!) esztendős gitáros személyében, aki – többek között - az Égi zenekar fesztiválon is bizonyította tehetségét. Jó hír, hogy a nagyérdemű legújabb kedvencének a Budapest Park nézőterén is csápolhat a főműsorban augusztus 19-én.
|
További képekért kattints!
|
Ahogyan egy komoly megméretés előtt szokásos, a készülő jubileumi P.Mobil bulit is intenzív próbák előzik meg. Hétről-hétre, napról napra csiszolgatják a dalokat, játsszák újra és újra a kidolgozott programot. Hiszen minden apró jelenetnek, mozdulatnak jelentősége van, minden hangnak, foszlánynak a helyén kell lennie! A P.Mobil sosem bízza magát a véletlenre. Negyven év rutinja vezeti a zenekarvezetőt, az ő fanatikussága, maximalizmusa, fáradhatatlansága rátapad minden egyes muzsikusra a dobostól a billentyűsig, a szólógitárostól az énekesig. Sodró lendülettel, csúcsra járatott energiával és tisztasággal kell dübörögnie a gitárnak, süvítenie a Hammond-orgonának és szárnyalnia az éneknek. Mindeközben persze nem feledkezhetünk meg az örökmozgó ötletember Schuster Lóránt gag-jeiről, tapsgépéről, különböző szó- és tárgybeli utalásairól, amelyek végigkísérték az elmúlt negyven évet, és amelyek - másoktól jól megkülönböztethetően - a P.Mobilt P.Mobillá tették…
És a zenekar játszott
Miután a zenekar által négy évig használt Gesarol nevet betiltották, az 1973. május 1-étől P.Mobilként tovább működő hardrock banda egy generáció életének részévé vált. Több ezer koncerttel és számos lemezalbummal a háta mögött vívta sokszor kilátástalannak tűnő szélmalomharcát a korabeli kultúrhatalommal, és ebben a csatározásban a rendszerváltozás sem hozott átütő eredményt. Mindezek ellenére a maguk által kijelölt úton „mentek tovább”; lemezek és különböző mozgóképanyagok mellett Örökmozgó lettem címmel kiadták a zenekar életét feldolgozó könyvet, majd Nyitragerencséren létre hozták Kárpát–medence első rockmúzeumát. - Sokszorosan megfizettük az árát mindennek – összegzi az elmúlt negyven év tapasztalatait a zenekarvezető, Schuster Lóránt - Nem gazdagodtunk meg, de nagyon sokan meggazdagodtak abból, amit mi hoztunk létre. Mindezt alátámasztja egy felvidéki magyar újságíró megállapítása is: „A P. Mobil együttes tette a legtöbbet a magyar rockzene elterjesztéséért, és ők profitáltak belőle a legkevesebbet.” A P.Mobil együttes alapítója, motorja a mai „modern” kultúrpolitika értékromboló tevékenysége ellenére is töretlenül hisz az általa, általuk képviselt zene közösségformáló, átütő erejében, hisz megfogalmazása szerint „a rockzene örök és elpusztíthatatlan”. Még akkor is, ha egy Marco Sivori nevű ember már 1989-ben Som Lajos Piramis vádirat című könyvének megjelenésekor felismerte a mára beigazolódott tényt: „Az biztos, hogy mi voltunk az első rockgeneráció, és úgy tűnik, az utolsó is mi vagyunk.”
- Hegedűs István -
[2013.08.13.]