"Nagyon jól esett átélni" - interjú Myrtill-lel
Január 27-én mutatja be a Thália Színházban Myrtill legújabb lemezét. A magyar- és francia nyelvű dalok kuriózumnak is mondhatók, nem készült még ilyen album hazánkban. A különleges kiadványról beszélgettünk az énekesnővel, akit kérdeznünk sem kellett: csak jöttek elő a gondoltatok.
- Kétféle hangulat van a CD-ken és nem tudtam elképzelni egy korongon a két világot. Az egyik francia nyelven szólal meg, örökzöldek, sanzonok, filmzenék, de mind az általunk kedvelt akusztikus, jazzes felfogásban, hangszerelésben. Például a Sous le ciel de Paris, híres Yves Montand sanzon háromnegyedes swingben hallható. A zongora helyett Hammond orgonával dolgoztunk, ami különleges hangzást ad a dalnak – mondta lapunknak Myrtill, aki ezzel a megoldással a harmonikát akarta kiváltani.
- Szerintem sikerült is, nagyon érdekes lett tőle. A magyar oldal pedig öt új dalt és két feldolgozást tartalmaz. Egy magyar szöveget én is igyekeztem írni, hogy én is hozzátegyek valamit a szövegekhez. Eléggé személyesre, patetikusra sikerült, de akik már hallották azoknak nagyon tetszik, úgyhogy rá mertem tenni a lemezre. Ez az első szövegem – tette hozzá mosolyogva.
- A két lemez inkáb két EP – mindegyikből úgy érzetem, pont ez a 25 perc, amit ebből a hangulatból jólesően egyszerre meg lehet hallgatni. Lehetett volna ugyan hosszabb, de volt oka, hogy csak ennyi lett: el akartunk időben készülni, meg egyéb korlátok is voltak, de valahogy egy dupla CD-t különlegesebbnek találtunk. Nem is volt most hirtelen annyi anyag amit feltettem volna...
- Augusztusban kezdtük a lemez próbáit. Élő feljátszás történt, de a stúdió előtt is még nagyon sokat próbáltunk, pont az élő felvétel miatt. Ezért itt nem a stúdió volt igazán a sok, hanem a megelőző próbaidőszak. Meg persze ezek előtt a dalok megírása, a hangszerelés. Nem lehet úgy csinálni, hogy írd meg légy szíves van rá egy heted. Ki kell várni, amíg az olyan lesz, hogy na most ez így kerek, így fogjuk megcsinálni. Októberig próbáltunk, és akkor vonultunk stúdióba. Gyakorlatilag két-három nap alatt rögzítettük a felvételeket, a zenekart, az éneket, meg utólag a fúvósokat, mert sajnos ekkora volt a stúdió... Úgy gondolom elég körültekintően tudtuk ezt is végigcsinálni.
Myrtill júniusban Pintér Tibor jazzgitáros társaságában egy ének-gitár duóként Londonban klubturnézott. Négy helyszínen játszottak, és azt mondja, nagyon jó tapasztalatokat gyűjtött ott.
- Másképp hallgatják ott az emberek a zenét. Mindegy milyen zenét, bármilyen zenére nyitottak, minden ami jó, azt értékelik, és ezt kifejezik. Ők akkor is koncertre jönnek, ha egy pizzériában van a buli. Megvacsoráznak, kikapcsolják a mobilt, majd beavatják őket, hogy itt ma este mi fog történni, hogy ez CD-n megvásárolható... Nincs ez a Magyarországon divatos „nyomjuk magunkat”, utána árulgatjuk a CD-t, meg közben eljátsszuk a happy birthdayt, meg ilyesmi. Még egy klubban sem. Pedig ezek nem drágább, puccosabb helyek, mint itthon a jobb belvárosi zenés szórakozóhelyek. Átlagos hely, mégis van a zenehallgatásnak egy kultúrája. Nagyon jól esett átélni – részletezte brit tapasztalatait Myrtill.
[2010.01.20.]