Tóth János Rudolf szólóban is sikeres lesz? - Boldog-szomorú blues (Trendetlen)
A hetvenes évek közepén a Bergendy együttesben tűnt fel, Latzin Norbert billentyűs helyett, szólógitárosként. Évekig a Hobo Blues Band sorait erősítette, megírta a Macskafogó filmzenéjét, Tátraival játszik a Magyar Atom formációban, eközben a Kőbányai Zenestúdió tanára. Tóth János Rudolf gitáros-zeneszerző-énekes túl a hatvanadikon, rászánta magát élete első szólólemezére…
Valóban „trendetlen”, az összes írott szabálynak fittyet hány ez a kissé megkésett kiadvány. Trendetlen, vagyis szabadabb értelmezésben szabálytalan, hiszen azon túlmenően, hogy a fő csapásirány mindvégig a blues, nehezen sorolható bárhová is, ami igazodási pontokat jelenthet. Tizennégy tétel, a Mantra instrumentális keretébe foglalva, meghökkentő és rendhagyó dallamvezetési/szövegi megoldásokkal. Bár a főcím Boldog-szomorú blues, a melankolikus érzettől alig-alig szabadulhatunk. Talán középtájt oldódik kissé a kezdeti elvont, dzsesszel kacérkodó hangulat, valahol a Haláltánctanárban, ami a Tátrai Band 1999-es Mexicanino lemezére szánt Black & Blue Cafeba olvadva ér véget.
Persze Tátrai mester senkivel össze nem téveszthető, roppant erejű gitárszólójával fűszerezve. Vélhetően nem illendőségből kapott szerepet a Magyar Atom többi tagja is a szólólemezen: Tibuszon és Zsoldos Tamás basszusgitároson kívül a közreműködők között találjuk Solti Jánost, aki ezúttal kizárólag percussionon hozza a tempót, és a néhol szokatlan ritmusokat.
De ott van még a Kőbányai Zene Stúdió tanárainak krémje, Fekete Kovács Kornél trombitás, valamint Fekete István szárnykürtös. A három soros bluesban Gyöngyösi Gábor Hammond orgonajátéka és Jamie Winchester többszólamú, technikai vokálja bilincsel le. Hetesi Péter Pál/G3 (ez utóbbi jelentése nem egészen világos) jegyezte, metaforákban, megszemélyesítésekben bővelkedő dalszövegei között is kiemelkedő a Mono Game Over, vagy a Szabad vagyok. Különös szóösszetételei (Haláltánctanár; „tegnappalok”) új színnel gazdagítják a magyar szövegírás amúgy egyre sekélyesedő hangulatvilágát.
Miért megkésett a kiadvány? Ha egy nagyszerű gitáros, zeneszerző, aki élete első szólólemezét nagyjából hatvan éves korában jelenteti meg; emellett kitűnő hangi adottságokkal rendelkezik, túl a Bergendy- Hobo Blues Band korszakán, meghatározó énekese, hangszeres muzsikusa a Magyar Atomnak, s még a Kőbányai Zene Stúdióban fiatalokat okít; nos, a válaszon nem sokat kell gondolkodnunk…
Tóth János Rudolf szólóalbuma egy ízig-vérig kitűnő muzsikus zenei ars poeticaja.
-Hegedűs István-
[2009.07.23.]