Így születnek a slágerek 4.: Hangszerelés
Nem állunk meg egy percre sem, folytatjuk rovatunkat, amelyben igazi "szakik" osztják meg veletek az érdekesebbnél-érdekesebb információkat. Most a hangszerelés érdekes világába kalauzol el benneteket a Zene.hu. Figyeljetek, mert amellett, hogy szórakozhattok, most számos érdekes és hasznos információra tehettek szert!
Kész a dal, meg kéne szólaltani a dobokat, hangszereket. Különböző stílusok, különböző hangszíneket igényelnek. Bár ahogy fejlődnek a zenei trendek, a különböző stílusok keverednek, így újabb irányvonalak alakulnak ki. Gondoljunk csak olyan sikeres számokra, ahol a klasszikus RnB keveredik a Trance-el, vagy a Rap a Rock-kal. Tulajdonképpen nincsenek annyira szigorú szabályok, mint mondjuk 10-20 éve, éppen ezért, a hangszerelő stílusérzékén, ráérzésén múlik, hogy az adott zene kerek lesz és egyedi, vagy sem.
Ismerkedjünk a hangszínekkel! Mivel szólaltathatunk meg hangszíneket? Csoportosítsunk dióhéjban: akusztikus hangszer, sampler, szintetizátor. Az akusztikus hangszerek megszólaltatásának legősibb, és legjobb módszere, ha egy zenész feljátsza... Sajnos erre sincs mindig lehetőség, itt jön képbe a sampler, ami előre felvett hangokat az általunk kívánt hangmagasságban képes lejátszani. A szintetizátor pedig saját maga állítja elő különböző módokon a hangszíneket, az általunk beállított paraméterek alapján.
Tulajdonképpen amikor hangszerelünk, akkor a dallam, harmónia és a szöveg által keltett érzésből kell kiinduljunk. Bizonyos hangszerek nyugalmat, némelyek feszültséget keltenek. Általában egy szám hangulatának 50 százalékát meghatározza a dobok, ütöshangszerek és basszus hangszíne illetve ritmikája, így érdemes erre nagyon sok figyelmet szentelni. Bár már dalírásnál meghatároztuk a dal tempóját, érdemes hangszerelés közben egy picit gyorsabban, és lassabban is megnézni, hátha rájövünk, hogy más tempóban jobban hat a zene.
Odalfigyelni sem árt! Érdemes még odafigyelni, hogy az egyes hangszerek hangmagassága, és hangszíne ne üssék egymást. Bizonyos esetekben erősítheti is egyik a másikat. Érdemes már a különböző effekteket, és hangerő arányokat kipróbálni, hogy valóban úgy fognak e viselkedni keveréskor a hangszerek ahogy azt mi gondoljuk. Ha ezt jól csináltuk, akkor keverésnél sokkal kevesebb dolgunk lesz, és ez meglátszik a végeredményen is.
Így születnek a slágerek sorozatunk összes részeHamarosan folytatjuk a tényfeltárást, ne feledjétek: a Zene.hu hozzáértők segítségével rántja le a leplet a „titkokról”.[2008.08.16.]