A Bon-Bon frontembere bemutatta első szólódalát, a Disco-t, amelynek elkészítésében neves zenészgárda vett részt. Beszélgetés édességről, fiatalságról és nyugdíjról a félreismerhetetlen, széles mosolyú Szolnoki Péterrel.
Az ország talán legmarkánsabb hangú, férfi előadója, a zeneszerző, hangszerelő, a sokoldalú muzsikus, Szolnoki Péter tizenhét évnyi „cukorkázás” után bemutatta első önálló produkcióját, az angol nyelvű Disco-t. Az ihletett, ösztönös választás nem véletlen, hiszen az örökifjú bonbonista nemcsak a szakma elismerését, illetve a Valami Amerika-generáció szeretetét, hanem a feltörekvő nemzedék figyelmét is élvezi.
A bulvárbotrányokat csak hírből ismerő Féltelek-duettpartnert kétségbevonhatatlan tehetségén felül közvetlensége és filantróp személye teszi közönségkedvenccé. Lássuk, miért ment a vérbeli muzsikus 41 évesen vissza a diszkóba!
– Mire vártál eddig? – Arra, hogy eljöjjön az ideje. Most végre úgy alakult, hogy megoszthatom másokkal is ezt a zenei anyagot. Az elmúlt 5-6 évben – miközben persze írtam sok Bon-Bon-dalt, két musicalt, és mások (Auth Csilla,Polyák Lilla & Homonnay Zsolt, Erdőhegyi Brigitta, IVAN, Serbán Attila, Király L. Norbi, Gesztesi Károly, Sánta László) felkéréseinek is eleget tettem – szépen lassan összegyűlt legalább két lemezre való anyag, amiből most kiválogattam a számomra legjobban tetsző tíz szerzeményt. Ennek a lemezanyagnak az előhírnöke a Disco című dal.
– Így lesz a bonbonból belga praliné. Kik a szerzők? Hogyan született a dal? – A szójáték édes, de a dalaim nem Bon-Bonosak. Ezen a lemezen minden dalt én írtam és hangszereltem. Nagyon személyes lett. A demófelvételeken az összes hangszert én játszottam fel, aztán a stúdióban kicseréltük a dob-, gitár- és fúvósszólamokat, a többit (fuvola, zongora, basszusgitár) pedig megtartottuk.
A Disco szövegét Hárs Viktor dzsesszmuzsikus (a HársHegy Band, a Budapest Jazz Orchestra nagybőgőse, basszusgitáros, énekes, zeneszerző) barátom írta. A szöveg témája egy kis nosztalgikus visszaemlékezés, hogy a mi időnkben mit jelentett számunkra a diszkó. Ha jól tudom, a dalban szereplő White Rose Discotheque valójában a kenesei Pipacs Disco; de erről Viktort kell megkérdezni.
Arra már nem emlékszem pontosan, mikor pattant ki a fejemből ez a nóta. Egyszerűen kikívánkozott belőlem, mint az összes eddigi. Nehéz elmondani, hogyan írok dalt. Belül hallok egy dallamot – biztos valaki súgja nekem –, megharmonizálom, aztán meghangszerelem. Általában hamar megy. A Köszönöm, hogy vagy nekem például tíz perc alatt született meg annak idején. Abban az esetben, ha nem megrendelésre készül, a dalírás egy öncélú tevékenység. Először magamnak írom őket; ha nekem tetszik, megmutatom másoknak is – tulajdonképpen tesztelem, akárcsak a rádiók –; és ha átmegy ezen a szűrőn is, akkor rákerül a lemezre. A többi a közönségen múlik, már ha eljut hozzá.
– Ez alkalommal téged erősít egy neves zenészekből álló csapat. Kik ők? – Sokat köszönhetek kedvesemnek, „menedzseremnek”, egyben a dal női vokalistájának, Hajdu Klárinak, mivel a saját muzsikusi karriere mellett rengeteget segít nekem abban, hogy ez a produkció népszerű és sikeres legyen. Ezúton is köszönöm neki – csakúgy, mint a többi zenész barátomnak is: Sipeki Zoltán (gitár), Szentmihályi Gábor (dob, ütőhangszerek, hangmérnök), Tulkán Péter & Puskás Csaba (trombita), Stencli Tamás (altszaxofon, baritonszaxofon, szóló), Dennert Árpád (tenorszaxofon) és Frey György (fúvóshangszerelés)! A zeneszerzés, ének és férfi vokál mellett pedig a fuvola, a billentyűs hangszerek és a basszusgitár viseli a kézjegyemet.
– Szólóban hogyhogy angolul robbansz be? – Azért, hogy ne mosódjon össze a Bon-Bonnal. Így könnyebben külön lehet választani. Amúgy mostanában egyre több magyar előadóművészt hallok angolul énekelni a rádiókban.
– Ha ezt a dalt hullámverésnek tekintjük, mikorra várható a cunami? – Megállás nélkül dolgozunk zenész- és producertársammal, barátommal, Szentmihályi Gáborral (Első Emelet, Rapülők, Freeport, Bon-Bon) – aki dobol és hangmérnök – a szólólemezen, hogy ebben az évben megjelenhessen a teljes album. Azt, hogy milyen formátumban, még nem tudom, de addig is dalonként csepegtetem. A Disco már megvásárolható és letölthető a dalok.hu internetes zenei portálról.
Hallgass bele Szolnoki Péter első szólóprodukciójába, a Disco-ba!
– Mi az örök fiatalság titka? Úgy tűnik, te tudod. – Ha tudnám, én lennék a világ leggazdagabb embere. Bár bizonyos értelemben az vagyok, egy biztos: a muzsika és a szerelem konzervál. Belül már néha nem érzem magam olyan fiatalnak, de hízelgő, hogy kívülről még mindig így látszik.
– A Bon-Bon nyugdíjba vonul, vagy csupán lélegzetvételnyi szünetet tart? – Szó sincs nyugdíjba vonulásról. Tizenhét éve folyamatosan működünk, lemezeket adunk ki és koncertezünk. Tavaly decemberben jelent meg az 5.1 című EP-nk, amiről az Aranyketrec című dalunkkal mutatunk újabb görbe tükröt – most éppen a kereskedelmi tévékben még mindig nagy népszerűségnek örvendő valóságshow-knak –, és éppen most készül ebből a klipünk is.
Szóval nagyszerűen elfér egymás mellett a két produkció, mindössze egy picivel több logisztikai munkát kíván a szervezés.
– Szólóvideoklipet tervezel-e? Ha igen, mire számíthatunk? – Tervezni tervezek, más kérdés, miként sikerül, illetve, hogy egyáltalán érdemes-e megteremteni az anyagi hátterét egy olyan kisfilmnek, amit soha, vagy csak nagy ritkán játszik le az a kevés számú zenei műsor. Ám, hogy ne ez legyen a végszó: ettől függetlenül még mindig nagyon lelkesen tekintek a jövőbe, csak már nem oly naivan, mint annak idején.
A fotókat Kál Cecília és a Disco borítót Höltzl Gergely készítette